Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 22, 2022 19:48

Intel Arc A380 Beklentileri Karşılayamadı

Intel Arc A380 Beklentileri Karşılayamadı

Geçtiğimiz günlerde piyasaya sürülen Intel Arc A380 ekran kartı ne yazık ki beklentilerin aşağısında. İşte detaylar karşınızda.

Intel Arc A380, Intel ve GUNNIR isimli bir şirket tarafından piyasaya sürülmüştü. Daha önceden bu ekran kartının çok yüksek performans sunacağı ve GTX 1660 gibi rakiplerini geçebileceği düşünülmüştü. Ancak sonuçlar daha kötüsünü gösteriyor. Gelin detaylara göz atalım.

Arc A380, RX 6400 ve GTX 1650’ün Bile Gerisinde Kaldı!

Şu anda Intel’in Arc Alchemist GPU’ları için optimize edilmiş bir ekran kartı sürücüsü yayınlamadığını biliyoruz. Ancak bir içerik üreticisi, bunu atlayıp A380 üzerinde bir performans testi gerçekleştirdi. Kullandığı kart da geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız GUNNIR isimli firmanın piyasaya sürdüğü Arc 380.

İçerik üreticisi, ekran kartını sentetik, iş ve oyun testlerine soktu ve sonuçları internet alemine sundu. 3DMark sonuçlarına göz attığımızda oyun testlerinde Arc A380’in en giriş seviyesi RX 6400’den bile geri kaldığını görüyoruz.

Intel Arc A380

Sentetik ve iş yükü testlerinde ise ekran kartı hiçbirini geçemedi. Normalde bu ekran kartının çok daha yüksek performans sunması bekleniyordu. Ancak bunun nedeninin optimize edilmiş grafik sürücüleri olduğu söyleniyor. Çünkü şirket, bu ekran kartıyla RX 6400’ü ve GTX 1650’yi geçebilecek şekilde hedeflenmişti. Ancak ilk sonuçlar ne yazık ki beklentiyi karşılayamadı.

Asıl sonuçların grafik kartı sürücülerinin optimize edilmesiyle değişebileceğine inanıyoruz. Umarız ki Arc A380 diğer testlerde beklentilerin üstüne çıkar.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.