Qualcomm Haziran 21, 2022 14:51

Nokia, Elisa ve Qualcomm 5G Rekoru Kırdı!

Nokia, Elisa ve Qualcomm 5G Rekoru Kırdı!

Nokia, Elisa ve Qualcomm 5G konusunda bugün bir rekora imza attı. 5G’nin indirme hızında kırılan bu rekor tarihe not edilecek.

Nokia, Elisa ve Qualcomm 5G konusunda bugün 2.1 Gbps indirme hızına ulaşarak bir rekor kırdı. Bu rekor girişimi Finlandiya’daki Tampere’deki Nokia Arena’daki canlı bir gösteride sağlandı. Şirket, 2020’de duyurulan 8Gbps indirme hızlarını takip eden yeni rekorun, Elisa’nın mekan ziyaretçileri için deneyimi artıracak ultra yüksek performanslı, düşük gecikmeli hizmetler sunmasını sağlayacağını söyledi.

Nokia, deneme sırasında, AirScale baz istasyonunu Elisa’nın ticari 5G ağı üzerinden 26 GHz mmWave spektrumunda sağladı. Ağ, dördüncü nesil Qualcomm QTM545 mmWave anten modüllerine sahip Snapdragon X65 5G Modem-RF Sistemi tarafından desteklenen bir 5G cihazına bağlandı. Ayrıca Nokia, mevcut spektrum varlıklarından en iyi şekilde yararlanmak için endüstri lideri Taşıyıcı Toplama teknolojisini kullandı. Taşıyıcı Toplama kurulumu, her biri 100 MHz’lik dört bileşenli taşıyıcı içeriyordu.

Nokia, Nokia Arena’nın 5G mmWave ile donatılmış ilk stadyumlardan biri olduğunu söyledi. Yer-uydu bağlantısı yetenekleri, medya yayıncılığı veya mekandan yüksek tanımlı akış gibi uç bilgi işlemden yararlanan yeni uygulamalar için önemli. Hizmet devreye alındığında, gerçek zamanlı çok kullanıcılı 8K ultra yüksek çözünürlüklü video akışı ve sürükleyici deneyimler için akıllı telefonlar veya giyilebilir cihazlar için artırılmış gerçeklik içeriği gibi mekan içi veri hizmetleri için yeni fırsatlar yaratacak.

Arena’yı ziyaret edenler ayrıca koltuklarının rahatlığında VR kulaklıklar aracılığıyla 360 derece kamera konumlarından canlı performansları izleyebilecekler. Yayıncılar, ultra yüksek kaliteli canlı raporlamayı ve mobil cihazlara ve televizyonlara sunulan içeriği desteklemek için gelişmiş video yakalamadan yararlanacak. Aynı zamanda 5G teknolojisi, mekan operasyonlarının ve güvenlik gibi kritik fonksiyonların optimize edilmesini destekleyecektir. Çözümün önümüzdeki yıl tamamen dağıtılması bekleniyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.