MediaTek Haziran 21, 2022 20:50

Mediatek Dimensity 8000 ve 9000 ile Kasasını Doldurdu

Mediatek Dimensity 8000 ve 9000 ile Kasasını Doldurdu

Yonga seti devi Mediatek Dimensity 8000 ve 9000 yonga setlerinin satışları sayesinde gelirine gelir kattı. Qualcomm’a korku salıyorlar.

Yonga seti savaşları kıran kırana devam ediyor. Bir dönem orta segmentten yukarı çıkamayan MediaTek şu sıralar Qualcomm’u bile sollamayı başarı. Dimensity serisi ile yeniden yapılandırmaya giden firma satış rakamları konusunda rakibini geride bırakmayı başarmıştı. Tayvanlı yonga üreticisi Mediatek Dimensity 8000 ve 9000 yonga setleri ile bu yıl kasasını doldurmayı başardı.

MediaTek’in üst düzey Dimensity yongalarını amiral gemilerine dahil etmek isteyen telefon üreticileri olumlu yanıt aldı. Telefon üreticilerinin ilgisi sayesinde, şirketin geliri tam yüzde 33 arttı. Oppo, Realme, OnePlus, vivo, Xiaomi ve Honor, bu yonga setlerini donatan yakın zamanda piyasaya sürülen firmalar oldu. Muhtemelen Samsung da önümüzdeki yıllarda bazı orta ve üst segment modellerinde tercihini MediaTek’ten yana kullanacak.

MediaTek, Mayıs ayındaki gelirinin Nisan ayına göre yüzde 1 düşüşle 52,1 milyar TWD (yaklaşık 1,75 milyar dolar) olduğunu açıkladı. Ancak yonga seti devi bir önceki yıla göre yüzde 26 arttığını ve art arda üç ay boyunca 50 milyar TWD’nin (yaklaşık 1,68 milyar dolar) üzerinde olduğunu bildirdi. Şirketin yılın ilk beş ayındaki geliri, ikinci çeyrek hedefine ulaşmak için herhangi bir baskı olmaksızın yüzde 33 artarak 247,4 milyar TWD’ye (yaklaşık 8.32 milyar dolar) yükseldi.

Mediatek Dimensity 8000

MediaTek’in bu eğilimin Haziran ayı boyunca devam etmeyeceği söyleniyor. Çünkü telefon pazarının küresel enflasyon için fiyatları ve tedarik zincirlerini ayarlamaya başlaması ve fiyatları artıracak olması MediaTek’in işini baltalayabilir. Bu süreçte MediaTek’in yonga setlerine zam yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.