Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 21, 2022 19:48

Ekran Kartı Fiyatları Eskiye Dönüyor! Madenciliğin Sonu

Ekran Kartı Fiyatları Eskiye Dönüyor! Madenciliğin Sonu

Kripto paraların fiyatının düşmesi ile birlikte ekran kartı fiyatları da düşmeye başladı. Peki fiyatlarda son durum nedir? İşte detaylar.

Tarihinin en büyük düşüşlerinden birisini yaşayan kripto para marketi, yatırımcılarına büyük zararlar getirdi. Bu durumla orantısal olarak madenciliğe olan ilgi de azalmaya başladı. Şimdi ise ekran kartı fiyatları düşen fiyatları ile gündeme çıktı. Gelin son duruma göz atalım.

Ekran Kartı Fiyatlarının Seyri Nasıl?

3DCenter’dan gelen son raporlar, hem NVIDIA hem de AMD ekran kartlarının düşen fiyatlarını ortaya koyuyor. Geçtiğimiz vakitlerde ekran kartları MSRP’lerinin %100 üstünde değerde satılıyordu. Ancak kripto paraların düşüş trendinde olmasıyla birlikte işler değişti. Durum aşağıya doğru bakmaya başlamıştı.

Şimdi ise raporlar, AMD ekran kartlarının MSRP’sinin %6 altında satış fiyatına sahipken NVIDIA kartları ise MSRP değerinin %2 altında satılıyor. Önceden bu durum belirttiğimiz gibi %100’ün üstünde değerlerdeydi. Buna ek olarak GPU arzı bollaştı ve oyuncular/kullanıcılar rahatlıkla ekran kartı bulabiliyor.

Ekran Kartı Fiyatları

Ekran Kartı Fiyatları

Grafikte gördüğünüz üzere fiyat dengesi uzun bir süredir düşüş trendine girmiş bulunmakta. Ancak fiyatların artık bu noktadan sonra kararlı bir çizgiden devam edeceğini düşünüyoruz.

Ülkemizde popüler oaln RX 6000 ve giriş seviyesi RTX kartları da uygun fiyatlara geri dönüşünü sağladı. Doların düşmesiyle birlikte ülkemizdeki ekran kartı fiyatlarının daha da düşeceğine inanıyoruz. Donanm dünyasının en yeni gelişmeleri  için sıkı takipte kalın.

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.