TSMC Haziran 19, 2022 19:49

TSMC Çip Üretiminde Yeni Döneme Geçiyor

TSMC Çip Üretiminde Yeni Döneme Geçiyor

Çip krizi yavaş yavaş bitmeye başladı. TSMC yakında 3nm ve 2nm üretim sürecine geçecek. Yeni üretim süreci ile yonga setleri coşacak.

Koronavirüs pandemisi ile bildiğiniz gibi fabrikaların kapanmasından dolayı ortaya çip krizi çıkmıştı. Bu krizin etkileri henüz geçmiş değil. Dünya çapında enflasyonun da artmasından sonra firmaların fiyat artışı yapması bekleniyor. Çip krizi bitse bile maalesef ki enflasyondan dolayı fiyatlar artacak. Bu süreçte çip üreticilerinin yeniliklerini ne zaman sunacağı merak ediliyordu. TSMC, 2022 TSMC Teknoloji Sempozyumunda çip geliştirme zaman çizelgesini açıkladı..

Tayvan merkezli yonga seti devi, bu yılın ikinci yarısında 3nm yongaları tanıtacak. 2025 yılında ise firma 2nm teknolojisini tanıtacak. 3nm üretim süreci her biri daha güçlü, daha yoğun transistör yoğunluğuna sahip ve daha verimli olan beş katmanda sunulacak. Bunlar N3, N3E (Geliştirilmiş), N3P (Performance Enhanced), N3S (Density Enhanced) ve N3X (Ultra High Performance) olarak gruplandırılacak.

2nm üretim sürecinde ise, aynı güç çekişinde performansı %10 ila %15 artıracak ve aynı frekans ve transistör sayısında N3E düğümüne kıyasla %25 ila %30 daha düşük tüketim getirecek. N2, talaş yoğunluğunu N3E’ye göre 1,1 kat artıracak. Hem 3nm hem de 2nm üretim süreçleri ile daha performanslı ve daha verimli yonga setleri görebilecek.

TSMC

Samsung Foundry de 2022’de seri üretime 3nm çipler başlayacak. Ancak Samsung da 2025’te de 2nm çipler üretmeye başlamayı planlıyor. Bu üretim sürecine ilk olarak Apple, Samsung ve Qualcomm geçiş yapacak. Önümüzdeki yıl tanıtılacak olan amiral gemisi modellerde muhtemelen 3nm üretim süreci ile üretilmiş yonga setlerini göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.