Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 19, 2022 16:53

AMD EPYC İşlemciler Intel Xeon’u Geride Bırakıyor

AMD EPYC İşlemciler Intel Xeon’u Geride Bırakıyor

Yapılan araştırmalara göre AMD EPYC sunucu işlemcileri, artık Intel Xeon’a göre daha çok tercih ediliyor. Peki bunun sebebi ne?

Son zamanlarda AMD işlemciler Intel işlemciler ile büyük bir mücadele içerisinde. Bu rekabet sonucu da yeni ürünler geliştiriliyor. Ünlü bir endüstri analiz firmasının yaptığı araştırmalar, AMD EPYC sunucu işlemcilerinin, Intel’in Xeon sunucu yongalarına karşı öne geçmeye başladı.

EPYC ve Xeon Rekabeti Ne Durumda?

Firmanın yaptığı analizlere göre AMD EPYC işlemciler, AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud platformları üzerinde Intel Xeon’a göre çok daha fazla tercih ediliyor. Çünkü AMD, EPYC işlemcilerinde Cloud performansını geliştirecek teknolojileri ekliyor. Intel’in Xeon işlemcilerinde ise bu durumun yetersiz kaldığı gözüküyor.

AMD’nin EPYC Milan ve Rome x86 ve x64 tabanlı sunucu işlemcileri, firmanın yaptığı testlerde Intel’in Cascade Lake ve Ice Lake Xeon yonga setlerini bu üç Cloud platformunda kolaylıkla geride bırakıyor. Ayrıca AMD EPYC işlemciler, Intel’in sunucu işlemcilerine göre çok daha az maliyetli oluyor.

Firmalar bu sebepten dolayı platformlarda EPYC işlemcileri kullanıyor. Intel’in bu sebepten sunucu işlemcileri açısından pazar payında bir kayba uğradığını düşünüyoruz. Bunu geri almak için şirket, Intel Sapphire Rapid işlemcilerine odaklandı. Bu işlemciler 2023 yılının 2. çeyreğinde çıkış yapacak. Rekabetin seyrinin nasıl olacağını ilerleyen zamanlarda öğreneceğiz. En yeni gelişmeler için sıkı takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.