Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 17, 2022 10:54

Apple M2 Geekbench Puanı ile Büyüledi

Apple M2 Geekbench Puanı ile Büyüledi

Apple’ın dosta güven düşmana korku salan yonga seti Apple M2 Geekbench puanı ile resmen büyüledi. Bu yonga seti en hızlısı olacak.

iPhone üreticisi, WWDC22 etkinliğinde Apple M2 yonga setini duyurmuştu. Bu yonga seti ilk olarak yeni 13.6 inç MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro’da kullanılacak. Daha satışa sunulmayan bu modeller hakkında bugün ilginç bir haber geldi. Apple M2’nin Geekbench performans testinden aldığı puanlar ve detayları ortaya çıktı.

13 inç MacBook Pro’daki M2 yongasının Geekbench puanları sızdırıldı. Karşılaştırma verileri, yeni çipin M1 çipinin 3.2GHz saat hızından daha yüksek 3.49GHz’de çalıştığını ortaya koyuyor. Bu saat hızı artışı, M1 çipinin 1707’sinden yüzde 11.56 daha iyi bir puan olan 1919’un tek çekirdekli Geekbench puana çıkmış görünüyor. Çok çekirdekli testte, M2 çipi, M1’in 7419 puanından 8928 puan alıyor. Bu yüzde 19.45’lik bir artış. Apple, yeni M2 çipinin öncekinden yüzde 18 daha hızlı olduğunu iddia etti. Sızan Geekbench 5 puanları, şirketin bu iddialarıyla uyumlu.

Apple’ın yeni yonga seti, ikinci nesil 5nm işlemine dayanıyor ve 100 GB/sn’ye sabitlenmiş M1 çipinden yüzde 50 daha fazla bant genişliğine izin veriyor. 20 milyar transistörü paketleyen çip, 24 GB LPDDR5 RAM desteğine sahip sekiz çekirdekli bir CPU ve 10 çekirdekli GPU’dan oluşuyor. CPU, dört performans çekirdeğinden ve dört performans çekirdeğinden oluşuyor. Ayrıca GPU, M1 çipinin sekiz çekirdekli GPU’sundan da bir adım önde.

Apple M2

Apple M2’nin özellikleri

Teknoloji devi, M2 çipinin gücün sadece dörtte birini çekerken 12 çekirdekli bir çipin performansının yüzde 87’sini sağladığını iddia ediyor. GPU performansı ise bir önceki nesile göre yüzde 25 iyileştirildi. Yeni yonga seti ayrıca 6K harici ekran desteği ve 8K videoyu destekleyen yeni nesil görüntü motoru da içeriyor.

ARM mimarisine geçerek Intel ve AMD’ye karşı büyük bir üstünlük kazanan Apple, bu başarısını daha uzun süre devam ettirecek gibi görünüyor. Bakalım bu M serisi yongalar iPhone’lara bir gün gelecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.