Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 16, 2022 14:55

Xiaomi Telefonlarda Batarya Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Xiaomi Telefonlarda Batarya Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Xiaomi telefonlarda batarya sağlığı kontrol edilebiliyor. Peki, bunu nasıl yapacaksınız? Gelin rehberimize hızlıca bir göz atalım.

Telefonların pil sağlığı Apple’ın bataryası eskiyen iPhone’larını bilerek yavaşlatması ile ortaya çıkmıştı. iOS 11.3 güncellemesi ile Apple, iPhone’larına pil sağlığının görüntülenebileceği bir bölüm eklemişti. Ancak maalesef ki Android cephesi iOS’in yolundan gitmedi. Android telefonlarda pil sağlığını Ayarlar bölümünden göremiyorsunuz. Peki, Xiaomi telefonlarda batarya sağlığı nasıl öğrenilir? Gelin hep birlikte pil sağlınızı öğrenelim.

Pil sağlığını öğrenebilmek için bir PC’ye ihtiyacınız olduğunu belirtelim. Pil sağlığı için ADB uygulamasını da kullanabilirsiniz. Telefonunuzun tam olarak şarj edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde ölçümler yanlış olacaktır. ADB yöntemini aşağıdaki adımları izleyerek uygulayabilir ve pil sağlığınızı öğrenebilirsiniz.

Xiaomi Telefonlarda Batarya Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

  • ADB’yi buradan indirin.
  • ADB klasöründeki CMD’yi açın.
  • ADB shell yazın ve telefonunuzu PC’nize bağlayın. Sürücüler düzgün bir şekilde yüklenirse, bilgisayar telefonu hemen algılar ve komut isteminde aygıt kod adını görürsünüz.
  • Burada dumpsys battery yazın ve Enter’a tıklayın.

ADB aracılığıyla cihazınızın pilinin akım, voltaj, kapasite, sıcaklık ve diğer bilgilerini kontrol etmek mümkün. Bilgilerdeki “Şarj Sayacı” cihazın pil kapasitesini, “durum” ise pilin dolu mu yoksa şimdi mi olduğunu gösterir. Dolu olması durumunda, durumu “5” olarak gösterecektir. Veriler pil kapasitenize bağlı olarak değişecektir.

Xiaomi Telefonlarda Batarya Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

MIUI çalıştıran Xiaomi akıllı telefon kullanıcılarının pil sağlığını kontrol etmek için alternatif bir yolu var. Yazılımda bir hata raporu oluşturarak bunu yapabilirsiniz.

Ayarları açmanız ve “Cihazım”a tıklamanız gerekecek. Ardından tüm özellikleri görüntüleyin ve 5 kez CPU bilgisine tıklayın.
Cihaz bir hata raporu oluşturacak ve bunu durum çubuğundan bulabileceksiniz. Hata raporunu oluşturduğunuz tarihle eşleşen hata raporu zip dosyasını bulun ve çıkarın. Bunu yapmak için yerel dosya gezginini kullanabilirsiniz.

Çıkardığınız dosyaya tıklayın ve girin, içinde başka bir zip var. Bu zip dosyasını çıkartın ve içine girin. Bir metin düzenleyicide ayıkladığınız son sıkıştırılmış dosyadaki metin dosyasını açın ve içinde “healthd”i arayın.

Sağlık bölümünde fc değeri yer alıyor. Bu cihazın pilinin mevcut kapasitesini gösterir. 5.160 mAh pil için örneğin fc=5.160.000 miktarını alabilirsiniz. Burada (gerçek kapasite / mevcut kapasite) x 100 formülü kullanabilirsiniz. Çıkan sonuç, pil sağlığının yüzdesini gösterir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.