Akıllı Telefon Haziran 16, 2022 9:22

Samsung, Apple ve Xiaomi Rekabetinde Son Durum Yayınlandı

Samsung, Apple ve Xiaomi Rekabetinde Son Durum Yayınlandı

Yeni bir rapor Avrupa’daki akıllı telefon rekabetini gözler önüne seriyor. Samsung Apple ve Xiaomi arasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor.

Akıllı telefon dünyasında Samsung Apple ve Xiaomi arasında kıyasıya rekabet devam ediyor. Küresel çaptaki sonuçların ardından bu defa bölge bazlı sonuçlar gelmeye başladı. Counterpoint tarafından yayınlanan yeni bir raporda Avrupa’daki akıllı telefon satışlarında son durum gözler önüne seriliyor. Detaylara göz atalım.

Samsung, Apple ve Xiaomi İlk Üçte Yer Alıyor

Yayınlanan rapora göre kıtadaki akıllı telefon satışlarında yıllık bazda yüzde 12’lik bir düşüş gerçekleşti. Samsung yüzde 16’lık düşüşe rağmen yüzde 35’lik pazar payı ile Avrupa’da bir numaralı telefon üreticisi olmayı sürdürüyor.

Listenin ikinci sırasında Apple’ı görüyoruz. Apple pazarın yüzde 25’ini elinde bulundururken, Samsung’a kıyasla daha az güç kaybetmiş görünüyor. Bir önceki yıl aynı dönemle kıyaslandığında satışlarda yüzde 6’lık bir düşüş söz konusu.

İlk beşte yer alan markalar arasında en büyük düşüş Xiaomi cephesinde görünüyor. Satışlarda yüzde 36’lık kayıp yaşayan Xiaomi’nin pazar payı ise yüzde 19’dan yüzde 14’e gerilemiş görünüyor. OPPO yüzde 8’lik düşüşe rağmen pazar payını yüzde 6 ile korumuş görünüyor.

Gelelim ilk beş içerisinde satışlarını artıran tek markaya. realme’den söz ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde bütçe dostu telefonların yeni adresi konumuna gelen realme, yükselişini 2022 birinci çeyrek itibariyle Avrupa’da da sürdürdü. Şirket, yüzde 67’lik satış artışı ile pazar payını yüzde 2’den yüzde 4’e çıkarmayı başardı. Avrupa pazarında ayrıca diğer markaların telefon satışlarında da yüzde 12’lik bir artış söz konusu.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.