Sanal Gerçeklik Haziran 15, 2022 11:50

LG Apple’ın AR Kaskı için Ekran Üretecek

LG Apple’ın AR Kaskı için Ekran Üretecek

Panel devi LG, Apple’ın AR/MR kaskı için ekran üretimine başlayacak. Apple’ın yeni artırılmış gerçeklik kaskı bu yıl tanıtılabilir.

Apple’ın uzun bir süredir artırılmış gerçeklik kaskı üzerinde çalıştığı söyleniyordu. Bugün ise AR/MR kasklarına hangi firmanın panel tedarik edeceği ortaya çıktı. Ekran teknolojileri ve üretiminin geliştirilmesinde öncü olan LG’nin, Apple’ın yakında piyasaya çıkacak karma gerçeklik (MR) kulaklıkları için tedarik etmek üzere MicroOLED ekranlar üretmeye başlayacağı söyleniyor. Elec’e göre Güney Koreli LG, MicroOLED üretmek için Sunic System’dan biriktirme ekipmanı sipariş etmeyi planlıyor.

Yayınlanan rapor ayrıca Apple’ın ilk MR cihazındaki ekran için Sony’nin MicroOLED panelini kullanacağını, LG Display’in ise normal bir OLED paneli olacak olan dış ekranı/göstergeyi üreteceğini gösteriyor. Sony’nin karışık gerçeklik kulaklıkları PlayStation 5 ile sunması bekleniyor. Ancak yine de Apple, LG’den şirkete çok para kazandırabilecek ekranlar ödünç alabilir.

MicroOLED teknolojisini bilemeyenleriniz için özet geçelim. microOLED temel olarak gözlüklere monte eden geleneksel panellerin aksine silikon bir alt tabaka üzerine monte edilecek bir OLED paneldir. Daha esnek olan bu paneller gözün şekline göre ayarlanabileceği için AR/MR konusunda üst düzey bir performans sergiliyor.

LG Apple AR

Ortaya çıkan son söylentilere göre Apple, MR/VR kask işine 2023’te girecek. Daha önceki söylentiler, Apple’ın 2025’te AR gözlükleri planladığını ortaya koymuştu. Bu kaskların 8K ekrana sahip olacağı söyleniyor. microOLED ekran üreticilerinin nasıl ilerlediğini ve Apple’ın MR/AR kaskları için ekran tedarik etmek için hangi şirketi seçtiğini görmek çok ilginç olacak. 2022’nin sonunda tanıtılmasını beklediğimiz bu kaskın fiyatı maalesef ki herkesin erişebileceği bir seviyede olmayacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.