iOS Haziran 15, 2022 18:51

iOS 16 ile Daha Fazla Önyüklü Uygulama Silinebiliyor

iOS 16 ile Daha Fazla Önyüklü Uygulama Silinebiliyor

Apple’ın iOS 16 güncellemesi ile daha fazla önyüklü uygulamayı silmeye imkan sağladığı ortaya çıktı. Yavaş yavaş Apple açılıyor.

iPhone üreticisi iOS 10 güncellemesi ile birlikte ön yüklü olarak gelen bazı uygulamaların silinmesine izin vermişti. Daha sonra firma bunu iOS 15 ile genişletti. Şimdi ise Apple, iOS 16 güncellemesi ile birlikte silinmeyen diğer ön yüklü uygulamaları da kaldırma imkanı sunuyor. Aktarılan bilgilere göre “Bul”, “Sağlık” ve “Saat” uygulamaları artık sistemden kaldırılabiliyor.

iOS 16 Beta 1’den önce iPhone’dan silinebilecek 27 önceden yüklenmiş uygulama vardı. Son güncelleme bu izni daha da derinleştiriyor. Apple’ın Android’deki gibi sistem uygulamalarını silme özelliğini eklemesi oldukça sevindirici. Özellikle 16 GB’a sahip iPhone modelleri günümüzde depolama tarafında çok sorun yaşıyor. Ancak iOS 16’nın alacağı listeye baktığımızda minimumda 64 GB’lık modelleri görüyoruz. Bu yüzden bu özellik ne kadar kullanışlı olur orası tartışılır.

Apple’ın iOS işletim sistemini Android gibi özelleştirilebilir hale getirmesi çok uzun sürdü. iOS 16’da yer alan kilit ekranı özelleştirme özelliği iPhone sahipleri için çok büyük bir yenilik. Ancak Android tarafında bu özellik son 7-8 yıldır kullanılabiliyor. Apple’ın yenilikleri damıtarak vermesi ve Android telefon üreticilerinin arayüzlerinden esinlenmesi oldukça üzücü.

iOS 16

Bir dönem teknolojiye yön veren Apple, son dönemlerde yazılımsal tarafta çok geride yer alıyor. Donanım konusunda hala lider isim olan Apple’ın önümüzdeki yıl artık yazılıma da odaklanması bekliyoruz. Özellikle iOS 17 güncellemesi ile artık tasarımda değişiklikler görmek istiyoruz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.