TSMC Haziran 13, 2022 16:49

TSMC 2nm Üretim Süreci ile Yonga Setlerini Coşturacak

TSMC 2nm Üretim Süreci ile Yonga Setlerini Coşturacak

Yonga setleri çok yakında yeni bir seviyeye çıkacak. TSMC 2nm üretim sürecine 2024 yılında resmi olarak başlayacak. İşte detaylar.

Koronavirüs pandemisinin zamansız bir şekilde ortaya çıkmasından dolayı çip krizi patlak vermişti. Bu krizden dolayı çiplerin üretimi sıkıntıya girdiği gibi yeni teknolojilere geçiş de 2 yıl ötelenmişti. Şu sıralar aslında 3nm üretim sürecini konuşuyor olmamız gerekiyordu. Ancak firmalar zorla da olsa 4nm sürece anca geçiş yapabildi. Pandeminin etkilerinin azalmaya başladığı bugünlerden TSMC 2nm üretim sürecine ne zaman geçeceğini açıkladı.

Bildiğiniz gibi üretime başlamadan önce firmalar yeni üretim tesisleri kurmak zorunda. Yaşanan enflasyon ve ekonomik krizlerden dolayı TSMC’nin 2nm üretim süreci için önümüzdeki yıl anca tesis kuracağı söyleniyor. 2024 yılına girdiğimizde ise artık bu çiplerin üretimi başlayacak.

Geçen yılın sonunda TSMC, Zhongke fabrikasını genişletmek istediğini açıkladı. Bu fabrika, yaklaşık 95 hektarlık bir alanı kapsayacak. Toplam 26.97 milyar ila 33.71 milyar dolar arasında yatırım yapacak olan TSMC’nin 4.500’den fazla kişiye de iş vereceği söyleniyor. 2024’ün sonuna doğru 2nm yonga setlerini üretecek olan firma bunları 2025 yılında kullanıma sunabilecek. Yeni üretim süreci özellikle verimlilik konusunda mevcuttaki üretim sürecine göre yüzde 50’ye varan artışlar sunması bekleniyor.

TSMC 2nm

TSMC 2nm

Bu üretim sürecine AMD, Apple, Qualcomm, Samsung, MediaTek ve diğer yonga seti üreticileri de geçiş yapacak. Amiral gemisi işlemcilerde kullanılacak olan bu üretim sürecinin performans tarafında da gözle görünür bir artış sunacağını belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.