Akıllı Telefon Haziran 12, 2022 15:55

OPPO Reno 5 Lite Android 12 / ColorOS 12 Güncellemesi Türkiye’de Başladı

OPPO Reno 5 Lite Android 12 / ColorOS 12 Güncellemesi Türkiye’de Başladı

OPPO Reno 5 Lite için Android 12 tabanlı ColorOS 12 güncellemesi Türkiye’de dağıtıma sunuldu. Kapsamlı güncelleme neler getiriyor?

Popüler orta segment telefon OPPO Reno 5 Lite Android 12 tabanlı ColorOS 12 güncellemesini Türkiye’de almaya başladı. Reno 5 Lite kullanıcıları OTA (şebeke) üzerinden dağıtımı sağlanan güncellemeyi Ayarlar menüsünden sorgulatabilir.

Android 12 tabanlı olan güncelleme kullanıcılara yeni bir arayüz deneyimi ve sistem altyapısında önemli iyileştirmeler / geliştirmeler vaat ediyor. Tüm bu yenilikleri ve diğer iyileştirmelere göz atalım.

Ekran görüntüsü için takipçimiz Buğra Koçer’e teşekkür ederiz. 

OPPO Reno 5 Lite Android 12 / ColorOS 12 Yenilikleri

ColorOS 12, farklı dillere ve kültürlere uygun daha çok simge, animasyon ve bilgi ekranlarıyla farklı telefon formatlarına uyarlanabilir bir yapıyla birlikte geliyor. Ayrıca Android 12’nin Material You tasarım anlayışı da bu arayüz ile kullanıma sunuluyor.

ColorOS 12 güncellemesi hem konfora hem de dayanıklılığa odaklanıyor. OPPO’nun çalışmaları sonrasında 3 yılda yüzde 2,75 oranında daha düşük bir sistem yaşlanma oranı, ortalama  yüzde 30 daha az bellek kullanımı ve yüzde 20 daha düşük pil tüketimi kaydedildi. Bu politika yeni güncellemede de uygulanacak.

Firmanın geliştirdiği Quantum Animation Engine, gerçeğe yakın animasyon efektleri elde etmek için 300’den fazla geliştirilmiş animasyon kullanıyor.

Direnme, durağan kalma ve geri tepki verme gibi fiziksel davranışları taklit eden bu özellik, daha gerçekçi ve sezgisel olması için genel deneyimi insan beyninin bilişsel yapısına ve alışkanlıklarına daha uyumlu hale getiriyor.

Güncelleme ile ayrıca PC Connect, Google Lens tarafından desteklenen 3 Parmakla Çeviri Hizmeti, FlexDrop ve Phone Manager gibi pratik özellikler, ColorOS 12’ye geliyor.

OPPO, yeni işletim sisteminde gizliliğe de önem veriyor. Gizlilik Panoları, Yaklaşık Konum Paylaşımı ve Mikrofon ve Kamera Göstergeleri’nin dahil olduğu yalnızca Android 12’ye özgü tüm gelişmiş güvenlik ve gizlilik özellikleri bu arayüzde yer alıyor. Ayrıca firmanın geliştirdiği Özel Sistem, Özel Kasa ve Uygulama Kilidi gibi faydalı özellikler de bu arayüzde bulunacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.