Haziran 12, 2022 16:24

AFAD Acil Durum Bildirimi ile iPhone ve Android’e Bildirim Gönderdi

AFAD Acil Durum Bildirimi ile iPhone ve Android’e Bildirim Gönderdi

Türkiye’de acil durum bildirimlerine bugün bir yenisi daha eklendi. AFAD Acil Durum Bildirimi ile iPhone ve Android’e bildirim gönderdi.

Teknoloji üreticileri işletim sistemlerini insanların hayatını kolaylaştıracak hatta hayatlarını koruyacak şekilde geliştirmeye son 2-3 yıl içerisinde büyük önem vermeye başlamıştı. COVID-19 bildirimlerini bu süreçte kullanıma sunan Apple ve Google, acil durum bildirimlerini de dünya çapına yaymaya devam ediyor. Bugün ise Türkiye’de acil durum bildirimlerine bugün bir yenisi daha eklendi. AFAD Acil Durum Bildirimi ile iPhone ve Android telefonlara bildirim gönderdi.

İnsanları korkutan bu bildiri aslında bir uyarı amaçlıydı. Çoğu iPhone ve Android telefon sahibi bugün “Ülkemizde devam eden meteorolojik şartlar nedeniyle karşılaştığınız taşkın, sel, heyelan gibi acil durumlarda tek numara 112 Acil Çağrı Merkezini arayınız.” uyarısını aldı. Bu uyarının muhtemelen bir test amacı ile gönderildiğini düşünüyoruz.

Türkiye’de bildiğiniz gibi Haziran ayında olmamıza rağmen hala ülke genelinde bir sağanak yağış meydana geliyor. Bu yağışlardan dolayı bazı illerimizde can kaybı bile yaşanıyor. AFAD’ın bu tip durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezi’ne insanları yönlendirmesi gayet mantıklı ve oldukça yerinde bir hareket oldu diyebiliriz.

AFAD Acil Durum Bildirimi

AFAD Acil Durum Bildirimi

Bu tip güvenlik odaklı bildirimlerin Türkiye’de de sık sık kullanıyor olması oldukça sevindirici. Vatandaşlarımızın bu uyarıları ciddiye alması ve tedbirlere uyması gerekiyor. Umarız bu tip bildirimler almayız. Ancak yine de bu tip hayati risk taşıyan bildirimlerin eksikliğinin olmaması da oldukça sevindirici.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.