iPhone Haziran 10, 2022 16:25

iPhone 15 USB-C ve Lightning ile Gelecek!

iPhone 15 USB-C ve Lightning ile Gelecek!

Apple’dan ilginç kararlar göreceğiz. iPhone 15 modellerinin USB-C ve Lightning bağlantısı ile geleceği söyleniyor. İşte detaylar.

Avrupa Birliği’nin aldığı karar doğrultusunda artık çıkacak olan elektronik cihazlarda USB-C bağlantısının olması gerekliliği gelmişti. iPhone’larında hala inatlar Lightning bağlantısını kullanan Apple‘ın bu işine gelmeyecek bir karardı. Ancak 2023 yılında tanıtılacak olan iPhone 15 modelleri ile Apple ilginç bir karara imza atabilir. Apple hem kurallara uyacak hem de Lightning girişinden vazgeçmeyecek.

LeaksApplePro’ya göre, Apple Lightning’den kolay pes etmeyecek. Kaynağa göre; iPhone 15’de hem USB-C hem de Lightning bağlantısı yer alacak. Ancak aynı anda bu bağlantılar olmayacak. Ana ve Max’te Lightning Pro ve Pro Max’te ise USB-C bağlantısı kullanılacak. Sonuçta Apple’ın 2024 yılına kadar vakti var. Bu yüzden firma 2023 yılında bir geçiş denemesi yapacak diyebiliriz.

2024 yılında tanıtılacak olan iPhone 16 serisi ile artık tüm modellerde USB-C bağlantısının yer alacağını belirtelim. Apple istemeye istemeye artık tüm cihazlarını USB-C’ye geçirmek zorunda kalacak. Ayrıca diğer bilgisayar üreticileri de artık USB-C’yi koymak zorunda kalacak. PC üreticileri için 4-5 yıl sonra şarj etme konusunda da normal girişler yerine USB-C’ye geçme zorunluluğu başlayacak.

iPhone Type-C

Veri aktarımı konusunda oldukça başarılı olan USB-C’ye geçişin maalesef ki çok sancılı ve geç olduğunu düşünüyoruz. Bu standartın 1 yıl önce belirlenmesi gerekiyordu. Ancak araya pandeminin girmesinden dolayı bu kadar beklenenden geç alındı. Son olarak Apple’ın iPhone 16 serisinde hiçbir bağlantıya yer vermeyip sadece kablosuz şarj kullanma ihtimalinin de olduğunu belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.