Haziran 10, 2022 13:48

Google Cloud, Pi Sayısının 100 Trilyonuncu Rakamını Hesapladı!

Google Cloud, Pi Sayısının 100 Trilyonuncu Rakamını Hesapladı!

Teknolojileriyle hep şaşırtan Google, bunların bir yenisine imza attı. Google Cloud teknolojisi sayesinde Pi hesaplamalarında rekor kırıldı.

Amerika menşeili teknoloji devi Google, Cloud teknolojisi ile yeni bir rekora imza attı. Aktarılanlara göre şirketin Google Cloud teknolojisi, pi sayısının 100 trilyonuncu basamağını hesaplayarak inanılmaz bir rekor kırdı. Daha önceden bu rekor pi sayısının 62.8 trilyonuncu basamağının hesaplanmasıydı.

Google Cloud Pi Hesaplamalarında Rekor Kırdı

Pi, bir dairenin çevresinin çapına oranını belirtiyor ve irrasyonel bir sayı olarak biliniyor. Tam olarak iki tamsayının oranı olarak ifade edilemiyor ve bu nedenle ondalık gösterimi asla bitmeyecek. Bu nedenle pi’nin ondalık sayısı daha da fazla hesaplanmaya devam edecek. Bu hesaplamaların en büyüğü ise Google Cloud sayesinde gerçekleştirildi

Matematikçiler binlerce yıldır pi sayısının daha büyük basamaklarını hesaplıyor ve Google, 37.2 trilyon basamak daha ekledi. Daha önceden pi sayısının en fazla 62.8 trilyonuncu basamağı hesaplanmıştı. Ancak şirket çıtayı daha da ileriye götürerek bu basamağı 100 trilyona götürdü. Google Cloud, bu başarıyı büyük bir donanım sayesinde gerçekleştirdi.

Google Cloud, 100 trilyonuncu pi rakamını hesaplamak için Debian Linux 11 üzerinde çalışan n2-highmem-128 isimli bir makine kullandı. Makine, 128 vCPU’lu ve 864 GB RAM’li bir Intel Xeon’dan oluşuyor. Bu dev sistem için ayrılan toplam depolama alanı 663 terabayttı ve pi sayısının 100 trilyonuncu rakamını bulmak için 515 terabayt depolama alanı kullandı. Toplam işlem süresi ise 157 gün, 23 saat ve 31 dakika sürdü.

Google Pixel 7 Pro Sevindirici Bir Özellikle Gelecek

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.