Xiaomi Haziran 9, 2022 10:53

Xiaomi Samsung’u Geride Bırakmaya Devam Ediyor

Xiaomi Samsung’u Geride Bırakmaya Devam Ediyor

Xiaomi’nin yükselişini durdurabilene aşk olsun. Çinli teknoloji devi Xiaomi, şimdi de Rusya pazarında Samsung’u geçmeyi başardı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi rakiplerini teker teker geride bırakmaya devam ediyor. Firmanın şimdi de Rusya pazarında Güney Koreli Samsung’u geride bıraktığı ortaya çıktı. MTS analistleri tarafından yapılan bu pazar araştırmasına göre; Rusya’da Mayıs ayında toplamda 32,1 milyar ruble değerinde 1,7 milyon akıllı telefon satıldı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre adet olarak yüzde 26 ve parasal olarak yüzde 26,8 daha az oldu.

Savaşın etkilerinin önemli ölçüde hissedildiği Rusya’da Samsung bir takım yaptırımlar uygulamaştı. Ancak Çinli firmalar Rusya’ya karşı cephe almamıştı. Araştırmaya göre aynı zamanda, Xiaomi’nin bağımsız alt markası olan POCO yüzde 27 pay ile dikkatleri üzerine çekti. Samsung ise yüzde 14’lük pay ile ikinci sırasında yer almayı başardı. Üçüncü sırada yüzde 12 pay Realme’ye ait oldu.

Apple yüzde 9 ile dördüncü ve Honor ise yüzde 3 pazar payı ile beşinci oldu. Ancak parasal olarak Apple’ın büyük bir üstünlüğü var. Apple yüzde 32.7 ile ilk sırada yer alıyor. POCO yüzde 24 ile ikinci, Samsung yüzde 17.4 ile üçüncü, Realme yüzde 9.4 ile dördüncü ve Honor yüzde 4.9 ile beşinci sırada yer almayı başardı.

Samsung ve Xiaomi

Bazı markaların Rusya’daki satışlarını sonlandırdığını duyurması nedeniyle, Rusya pazarı şu anda sürekli değişiyor Analistler, eski pazar liderlerinin diğer markalar ve kısmen paralel ithalatlarla yer değiştirme riski altında olmasını bekliyor. Rusya’daki bu durumun ne zaman düzeleceği beli değil. Özellikle Amerika menşeli Apple’ın, Rusya’ya karşı ambargo uygulamasına rağmen başarı elde etmesi oldukça ilginç oldu diyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.