Haziran 9, 2022 17:51

iOS 16 ile eSIM Transferi Bluetooth ile Yapılabilecek

iOS 16 ile eSIM Transferi Bluetooth ile Yapılabilecek

Apple’ın iOS 16 güncellemesinin detayları ortaya çıkmaya devam ediyor. Şimdi de eSIM’in Bluetooth üzerinden transfer edileceği ortaya çıktı.

iPhone üreticisi Apple, WWDC 2022 açılış etkinliğinde iOS 16 güncellemesini tanıtmıştı. Tipik Apple etkinliği olan bu etkinlikte maalesef ki iOS 16’nın yüm özelliklerinin gösterilmediği ortaya çıkmaya başladı. Gizlenen bu özelliklerden biri de Bluetooth aracılığıyla iPhone’lar arasında eSIM bağlantılarını aktarma özelliğinin olduğu ortaya çıktı..

Bildiğiniz gibi, ilk olarak iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR eSIM desteği ile gelen ilk modeller olmuştu. O zamandan beri piyasaya sürülen tüm iPhone modellerinde eSIM yer alıyor. Fiziksel bir SIM karta ihtiyaç duymadan operatör tarafından etkinleştirilebilen dijital bir SIM olan eSIM, Türkiye pazarında da kullanılabiliyor.

Bir eSIM’in etkinleştirilmesinin en yaygın olarak kullanılan yollarından biri, operatör tarafından sağlanan bir QR kodunun taranmasıydı. Ancak iOS 16’da yeni bir yöntem var. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık gibi birden fazla ülkede Bluetooth ile eSIM’inizi aktarabiliyorsunuz.

Etkin bir eSIM’e sahip bir iPhone’daki Ayarlar uygulamasında, eSIM’i Ayarla adlı bir seçenek yer alıyor. Üzerine dokunmak, bir eSIM’i ve ilişkili telefon numarasını Bluetooth aracılığıyla başka bir iPhone’dan aktarmak için bir ekran gösteriliyor. Bu aktarım için bir gereklilik, her iki telefonun da yakında olması ve iOS 16 çalıştırıyor olması, kilidinin açık olması ve Bluetooth’larının açık olması olarak sıralanıyor. Diğer bir gereklilik de, operatörlerin bu özelliği kendi bünyesinde desteklemesi. Yani Türkiye’de operatörler de buna destek vermesi gerekiyor.

iOS 16

Eylül ayındaki iPhone 14 etkinliği sonrasında nihai sürümü yayınlanacak olan iOS 16’nın yenilikleri gün geçtikçe ortaya çıkmaya deva medecek.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.