Samsung Haziran 9, 2022 14:19

HDR’ı Unutun! Samsung’dan UDR Geliyor!

HDR’ı Unutun! Samsung’dan UDR Geliyor!

HDR evrim değiştirmeye devam ediyor. Apple’ın XDR’ından sonra şimdi de Samsung’dan UDR teknolojisinin geleceği ortaya çıktı.

HDR teknolojisi yıllar içerisinde evrim geçirmeye devam ediyor. Apple bu teknolojiyi iPad, MacBook ve monitörlerinde XDR teknolojisine evirmiş ve büyük beğeni toplamıştı. Şimdi ise bir diğer hamle Samsung cephesinden geldi. Panel üretimi konusunda rakipsiz olan Samsung’un UDR adını verdiği bir markayı lisansladığı ortaya çıktı.

Ice Universe tarafından ortaya çıkarılan bu bilgi Samsung Display’in yeni nesil genişletilmiş dinamik aralık teknolojisi üzerinde çalıştığını gösteriyor. Bu markanın ismini tahmin etmek aslında çok zor değil. HDR, Yüksek Dinamik Aralık anlamına geliyorsa, UDR kısaltması Ultra Dinamik Aralık anlamına gelebilir.

Yüksek dinamik aralık teknolojisi, siyah ve beyaz seviyeleri arasındaki görüntü kontrast oranını iyileştirecek. HDR özellikli ekran, daha keskin kontrastla gelişmiş görüntü kalitesi sunuyor. Sonuç olarak, görüntü gerçeğe daha yakın hale gelecek diyebiliriz.

UDR

UDR’nin neler sunacağı henüz belli değil

Dolby Vision karşısından HDR teknolojilerinin evrim geçirmesi ve rakibinin önüne geçmesini izlemek oldukça heyecan verici. Samsung bu teknolojisini muhtemelen ilk olarak TV’lerinde kullanacak. UDR’nin oturmasından sonra bu teknolojiyi Samsung’un Galaxy modellerinde de görmeye başlayabiliriz.

Artık bir firmanın Apple’ın XDR’ına karşı hamle yapması gerekiyordu. Bu hamle tabii ki de Samsung’dan geldi. Panel ve görüntü teknolojileri üretme konusunda rakiplerine göz dağı veren Samsung’un yeni teknolojisi bakalım ne kadar başarılı olacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.