Teknoloji Haziran 9, 2022 18:50

Apple M2 Pro Ne Zaman Gelecek?

Apple M2 Pro Ne Zaman Gelecek?

Intel’i ağlatan M2 yonga setinden sonra gözler Pro sürüme çevrildi. Peki, Apple M2 Pro yonga seti ne zaman tanıtılacak? İşte detaylar.

Apple’ın merakla beklenen yonga seti Apple M2 ile WWDC 22 etkinliğine tanıştı. MacBook Air ve Pro modellerinde yer alacak olan bu yonga seti Intel i5 yongasından tam 26 kat daha güçlü olması ile dikkatleri üzerine çekmişti. Yine 5nm üretim süreci ile üretilen bu yonga seti biraz hayal kırıklığı yaratmışı. Üretim sürecinin bir türlü krizlerden dolayı 4nm’ye düşememesi Apple’ı da etkilemişti. Ancak neyse ki bugün sevindirici haber geldi. Apple M2 Pro yonga seti 3nm üretim süreci ile üretilerek rakipleri ile olan farkı iyice açacak.

Cupertino merkezli teknoloji devi yeni bir çip üzerinde çalışıyor. Ayrıca Apple TSMC’nin üretim sürecini kullanmaya devam edecek. Bu bilgilere ek olarak Apple’ın yeni bir Mac mini üzerinde çalıştığını söyleniyor. Bu Mac mini modelinde Apple M2 Pro’nun yer alması bekleniyor.

Apple M2 Pro

Apple M2 Pro’nun özellikleri nasıl olacak?

Mac mini’deki işlemcinin M1 Pro’ndaki sekiz performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeği içeren bir varyantı olması bekleniyor. Ayrıca mevcut 10 çekirdekli CPU’ya karşı toplam 12 çekirdekli CPU ile gelmesi bekleniyor.

M serisi hakkında gelen bilgiler bu kadarla da sınırlı değil. 2 yıl içerisinde tanıtılacak olan Apple M3 yongaları 40 çekirdekli CPU’ları entegre edecek. Eğer M3 söylendiği gibi 40 çekirdekli bir yapı ile gelirse Intel ve AMD’nin eli iyice zayıflayacak.

Apple bu M serisi yongalarını şimdilik Mac ve iPad modellerinde kullanıyor. İlerleyen dönemde bu yongalar iPhone’a gelirse Android telefonlar ile olan rekabet direkt biter. M serisi yonga setinin gücüne çıkabilecek herhangi bir Android işlemcisinin üretilmesi şimdilik çok zor görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.