Donanım Haziran 8, 2022 15:54

SteelSeries Rival 5 İnceleme – Oyunlar Yağ Gibi Aksın!

SteelSeries Rival 5 İnceleme – Oyunlar Yağ Gibi Aksın!

Oyuncuların favori markası SteelSeries’in yağ gibi akan mouse’u SteelSeries Rival 5 modelini inceliyoruz. Oyunlarda performansınızı katlayın.

Oyuncular için ürettiği aksesuarlar ile oyuncuların favori markaları arasında yer almayı başaran SteelSeries, özellikle PC tarafında ürettiği ürünler ile ön plana çıkıyor. PC oyuncuları bildiğiniz gibi klavye/mouse ikilisini gamepad’den daha fazla kullanıyor. Bunu bilen SteelSeries, yağ gibi kayan mouse’u SteelSeries Rival 5 ile karşımıza çıktı. Oyuncuların odalarını aydınlatan RGB desteğine de sahip olan bu mouse’un özelliklerine dilerseniz hızlıca bir giriş yapalım.

SteelSeries Rival 5 İnceleme

SteelSeries’in oyuncu mouse’u bize 18.000 DPI hassasiyeti sunuyor. SteelSeries’in uygulamasından DPI değerini değiştirebileceğiniz gibi mouse’un üzerinde yer alan tuş ile de önceden belirlediğiniz değerlere sırasıyla geçiş yapabiliyorsunuz. Bu farklı oyun türlerini oynayanlar için büyük bir kolaylık sunuyor. Her oyun için farklı profil oluşturabiliyorsunuz. Profil demişken, SteelSeries’in uygulaması oyunculara bir dizi özellik sunuyor. Uygulama üzerinden mouse’un tüm ince ayarlarını yapabiliyorsunuz. Rival 5’in üzerinde tam 9 farklı tuş yer alıyor. Bu tuşlara SteelSeries GG uygulaması sayesinde dilediğiniz kısayolu atayabiliyorsunuz.

Battle Royale, FPS, MOBA ve MMO gibi oyunlarda tuş ataması oyuncuların olmazsa olmazı. Rival 5 sayesinde her oyuna özel konfigürasyon yapabiliyorsunuz. Örneğin sağ tuşlara silah doldurma kısayolunu veya bomba atma kısayolunu atayıp dikkatiniz dağılmadan elinizin altından hızlı aksiyonlar alabiliyorsunuz. 

Firmanın geliştirmiş olduğu gerçek 1’e 1 izleme özelliği olan TrueMove Air sayesinde Rival 5 ile yaptığınız tüm titreşimleri direkt olarak ekranda görüyorsunuz. TrueMove Air özelliği mouse tepkimesini üst seviyeye çıkarıyor. Bu sayede yaptığınız en ufak haraketleri bile PC’de görebiliyorsunuz. DPI değerini düşürüp bu akışkanlığı sağlamanız da mümkün. SteelSeries her türlü kullanım senaryosu için başarılı bir iş çıkarıyor.

SteelSeries Rival 5

SteelSeries Rival 5 (Credit: Ender Öztürk)

Hem hafif hem ergonomik

85 gram ağırlığındaki bu mouse gerçekten de yağ gibi akıyor. Yeni nesil altın mikro IP54 switchleri sayesinde tıklama hassasiyeti konusunda da büyük bir avantaj sunan Rival 5, 80 milyon tıklama için derecelendirilen, yükseltilmiş toza ve suya dayanıklı bu switch ile, en zorlu koşullarda bile kusursuz tıklamalar sağlıyor. Ayrıca Rival 5 çift tıklamayı da önlüyor. 

16,8 milyon renkten oluşan 10 bölge ile parlak PrismSync aydınlatma ile gelen Rival 5’i yine uygulama yardımı ile dilediğiniz gibi kişiselleştirebiliyorsunuz. RGB sevmeyen oyunların RGB aydınlatmayı kapatabileceğini de belirtelim.

Rekabetçi oyunlarda özellikle tepkimesi ile rakiplerinize karşı avantaj elde etmenizi sağlayacak olan Rival 5, hem Windows PC hem de MacBook’ta kullandık. Windows’taki oyun deneyimimizi Rival 5 üst seviyeye taşıdı diyebiliriz. MacBook’ta ise Rival 5 tam bir Magic Mouse 2 katili. Akışkanlığı ve ergonomi açısından bu mouse’u Mac ve MacBook’ta da gönül rahatlığı ile kullanabileceğinizi belirtelim.

(Credit: Ender Öztürk)

Ergonomi konusunda değinecek olursak uzun süreler oyun oynasanız bile Rival 5 ne elde ne de bilekte bir ağrı yapmıyor. Ergonomi konusunda oyuncularını elini iyi analiz eden firma, terleme konusunda da elini taşın altına koymuş. Bu mouse’u uzun süren rekabetçi oyunlarda kullandığınızda bile terleme yapmadığının altını çizelim.

Kablo konusunda üst düzey bir mouse olduğunu gösteren Rival 5, 2 metre uzunluğunda tel örme bir kablo ile geliyor. Kolay kolay kıvrışmayan ve karışmayan bu kablo oyun deneyiminizi baltalamadığı gibi kablosuzmuş gibi bir hissiyat oluşturuyor. Çünkü kablo varla yok arası diyebiliriz.

Ürünü genel olarak değerlendirecek olursak, oyuncuların aradığı hem uygun fiyatlı hem de performans odaklı mouse için Rival 5’i gönül rahatlığı ile önerebiliriz. Programlanabilir tuşları, ergonomisi, hassasiyeti ve özelleştirilebilir RGB aydınlatması ile Rival 5 tam aradığını seçim olabilir.

(Credit: Ender Öztürk)

SteelSeries’in çok popüler olan mouse’unu buradan satın alabilirsiniz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.