MacBook Haziran 7, 2022 11:53

macOS Ventura Yenilikler ile Geldi

macOS Ventura Yenilikler ile Geldi

Apple’ın yeni Mac işletim sistemi macOS Ventura yenilikler ile karşımıza çıktı. Ventura iOS 16’ya göre daha fazla yenilik barındırıyor.

WWDC 22 etkinliğinde tanıtılan macOS Ventura geceye damgasını vurdu diyebiliriz. Herkes Apple’dan iOS 16 hakkında yenilikler beklerken, Apple mobilden çok Mac’e odaklanması ile dikkatleri üzerine çekti. Mac’ler için sunulacak olan yeni güncelleme iOS 16’ya göre kat ve kat daha fazla özellik ile karşımıza çıktı. Gelin bu özelliklere yakından bakalım.

macOS Ventura özellikleri

Güncelleme ile gelen en büyük yeni özellik Stage Manager oluyor. Bu özellik Mission Control, çalışan tüm uygulamaları ekranda gösterirken, Stage Manager o anda açık olan uygulamanızı odakta tutuyor ve diğer uygulamaları kategoriye göre yan yana topluyor. Bu özellik ile mevcut uygulamanız üzerinde kesintisiz olarak çalışmaya devam edebilirsiniz.

Yeni gelen bir diğer özellik olan Süreklilik Kamerası, iPhone’unuzu web kameranız olarak kullanmanızı sağlıyor. Mac, iPhone’u otomatik olarak tanır ve yerleşik FaceTime kamerası yerine kameralarını varsayılan olarak ayarlıyor. Süreklilik Kamerası, bir kişinin yüzünün yanı sıra masanın üstten görünümünü aynı anda gösteren Masa Görünümü’nü etkinleştirmek için iPhone’un ultra geniş kamerasından yararlanıyor. Sahne Merkezi, Portre modu ve Stüdyo Işığı da mevcut oluyor. FaceTime Handoff ile telefonunuzda bir arama başlatabilir ve yaklaştığınızda akıcı bir şekilde Mac’inize aktarabilirsiniz.

Spotlight bir facelift aldı ve daha akıllı hale geliyor. Dosyaları önizlemek için Hızlı Bakış özelliğine sahip. Fotoğraf kitaplığınızdaki görüntüleri konuma, kişilere, sahnelere veya nesnelere göre bulabilirsiniz. Canlı Metin, Spotlight’ın bir fotoğraf içinde metin aramasını sağlıyor. Fotoğraf uygulamasından bahsetmişken, iOS 16 gibi macOS Ventura, altı adede kadar kullanıcının ayrı bir fotoğraf kitaplığı içinde oluşturmasına ve işbirliği yapmasına olanak tanıyan iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı özelliğine kavuşuyor.

macOS Ventura

macOS Ventura

Geçiş anahtarları, Safari’deki yeni bir parola değiştirme özelliği oluyor. Bu parolalar, Touch ID veya Face ID aracılığıyla güvenli bir şekilde oturum açmanıza olanak tanıyor. Geçiş anahtarları, iCloud Anahtar Zinciri aracılığıyla Mac, iPhone, iPad ve Apple TV arasında senkronize edilecek ve uygulamalar ile web siteleri arasında çalışacak. Apple, geliştiricilerin zor sahneleri daha düşük bir çözünürlükte işlemelerine ve ardından geçici kenar yumuşatma ile çözünürlük yükseltme uygulamalarına olanak tanıyan MetalFX Upscaling özellikli Metal 3’ü duyurdu. GRID Legends ve Resident Evil Village gibi oyunlar onu destekleyenler arasında yer alıyor.

Şimdilik Beta aşamasında olan bu güncellemenin Ekim ayı içerisinde nihai sürüm olarak yayınlanması bekleniyor.

macOS Ventura alan Mac ve MacBook modelleri

  • Mac 2017 ve daha yeni modeller
  • Mac Pro 2019 ve daha yeni modeller
  • iMac Pr o2017
  • Mac mini 2018 ve daha yeni modeller
  • MacBook Air 2018 ve daha yeni modeller
  • MacBook 2017 ve daha yeni modeller
Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.