iPhone Haziran 7, 2022 14:22

iPhone 14 Pro Max Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olur?

iPhone 14 Pro Max Türkiye Fiyatı Ne Kadar Olur?

Apple Türkiye’nin zam yapmasından sonra herkesin aklında iPhone 14 Pro Max Türkiye fiyatı ne kadar olur sorusu oluştu. Peki, ne kadar olur?

Apple Türkiye, WWDC 22 etkinliğinde yeni ürünlerin tanıtılmasını fırsat bilerek tüm ürünlerine zam yapmıştı. Bu zam aslında çok haklı bir zamdı. Çünkü kurlardaki yükseliş ve vergilerin artması Apple’ın zam yapmasına neden oldu. Burada Apple Türkiye’yi suçlamak yapacağınız en büyük hata olur. Durum böyle olunca herkes iPhone 14 Pro Max Türkiye fiyatı için korkmaya başladı. Çünkü son zamdan sonra iPhone 13 Pro Max’in fiyatı 33.000 TL bandına dayandı.

Apple bildiğiniz gibi her yıl iPhone fiyatlarını bir önceki senenin fiyatından belirliyor. Yeni modeller çıkınca eskilerinin fiyatları düşüyor. Ancak bu yıl küresel çapta yaşanan çip krizi ve enflasyondan dolayı Apple anavatanında da zam yapacak. Yaklaşık olarak 100 Euro tutarında bir zam yapacak olan Apple, yeni modellerini daha pahalıya satacak. Anavatanı Amerika’da bile zam yapan Apple, doğal olarak yeni modellerini ülkemiz de zamlı fiyatlardan getirecek.

Son gelen bilgilere göre iPhone 14 Pro Max 1.350 veya 1.400 Euro’dan Avrupa pazarına girecek. Bu fiyatı şu anki kur ile çevirdiğimizde 25.000 TL yapıyor. Bu tabii vergisiz hali. Şu an 32.399 TL’lik iPhone 13 Pro Max’ten devletimiz 14.379 TL vergi alıyor. Evet yanlış okumadınız. Aslında bu telefonu 20.000 TL bandında vergiler olmasa satın alabilecektiniz.

iPhone 14 Pro Max Türkiye fiyatı 40.000 TL’yi aşacak

iPhone 14 Pro Max’te ise fiyattan dolayı verginin 16.000 TL bandına gelmesini bekliyoruz. Vergi ve kuru eklediğimizde iPhone 14 Pro Max’in Türkiye fiyatının 41.000 TL bandına geleceğini söyleyebiliriz. Tabii bu en iyi ihtimal. Kurlardaki artış devam ederse telefonun fiyatı 50.000 TL’yi de bulabilir. Ekim ayında satışa sunulacak olan yeni modeller ülkemize Aralık gibi gelecek. Aralık ayına kadar kötü senaryoyu değerlendirecek olursak fiyatın 55.000 TL’yi aşabileceğini düşünüyoruz.

Türkiye’de artık iPhone alabilmek için gerçekten zengin olmak gerekiyor. Bu fiyatların bundan 2 yıl önce böyle olacağını söylesek kimse inanmazdı. Ancak durum maalesef ki böyle. Apple’ın bir süreden sonra ülkemizde kepenkleri indirme ihtimali de bulunuyor. Bakalım ekonomik gelişmeler sonrasında neler yaşanacak. Bekleyip göreceğiz…

iPhone 14 Pro Max Türkiye Fiyatı

iPhone 14 Pro Max

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.