iOS 16 MIUI 13’e Benziyor Mu? Ortalık Karışacak!

Apple’ın iOS 16 güncellemesi tanıtıldığı an MIUI 13 arayüzünü andırması ile eleştiri oklarının hedefinde olacağını göstermişti.

WWDC 22 etkinliğinde iOS 16 güncellemesini gösteren Apple, kilit ekranı dışında bir yenilik sunmayarak herkesi şok etmişti. Kilit ekranında yaptığı değişiklikleri de MIUI 13’ten alan Apple, eleştiri oklarının hedefinde kendini buluverdi. Android arayüzü gibi bir kilit ekranına sahip olan yeni iOS güncellemesi, iPhone sahiplerinin yine de yıllardır beklediği kişiselleştirmeyi sunması ile yüzleri bir nebze güldürecek. Ancak Apple, resmen Xiaomi’yi taklit etmeye başladı.

Eskiden taklit edilen firma olan Apple artık başkalarını taklit ediyor. Tim Cook yönetiminde bunu sık sık yapan Apple, bu sefer biraz ileri gitti. Bildiğiniz gibi MIUI 13 güncellemesi ile kilit ekranından ana ekrana geçişte Ay görseline güzel bir animasyon eklenmişti. Aynısını şimdi Apple yapıyor. MIUI 13’teki bu tasarıma çok benzeyen bu özellik teknoloji dünyasında Apple’ın Xiaomi’yi taklit etmesi olarak geçiyor.

iOS 16
iOS 16’nın yeni kilit ekranı

Şimdilik Beta aşamasında olan iOS 16’nın Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 14 ailesinden bir hafta sonra herkesin beğenisine sunulması bekleniyor. iPhone 8 ve sonrası üretilen tüm iPhone modellerine gelecek olan bu güncelleme stabilite açısından şu an iOS 15.5 ayarında bir deneyim sunuyor. Ancak tabii ki de sistemde sorunlar var. Bu yüzden iOS 16’nın Public Beta sürümünü beklemenizde fayda var. Ayrıca bazı iPhone’larda pil sağlığını bu güncelleme olumsuz şekilde etkiliyor. Yüzde 10’a kadar bir düşüş yaşandığı söyleniyor. Muhtemelen bu sorun da Beta 2 ile düzeltilecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu