iOS Haziran 6, 2022 20:12

iOS 16 Tanıtıldı! Yenilikler ile Geliyor!

iOS 16 Tanıtıldı! Yenilikler ile Geliyor!

Apple, iOS 16 güncellemesini resmi olarak tanıttı. Bir dizi kişiselleştirme ile gelen yeni güncelleme iPhone sahiplerinin çok hoşuna gidecek.

Apple, WWDC 22 etkinliğinde iOS 16 güncellemesini resmi olarak tanıttı. Bir dizi yenilik ile gelen bu güncelleme iPhone’ları daha fazla kişiselleştirmenizi sağlayacak. Kilit ekranında bu zamana kadar en büyük yeniliği yaptığını söyleyen Apple, Android’e benzer bir kişiselleştirme deneyinini yıllar sonra sunuyor. iPhone sahiplerinin uzun zamandır beklediği kullanışlı bir kilit ekranı iOS 16 ile birlikte gelecek.

iOS 16 özellikleri neler?

iPhone üreticisi ayrıca bildirimleri düzenlemeye devam ediyor. iOS 15 ile bildirimleri gruplandırarak karışıklık ortadan kaldıran Apple, şimdi canlı aktiviteler adı altında bir bildirimi sisteme ekliyor. Geliştiricilere sunulacak olan bu API sayesinde kilit ekranı daha kullanışlı olacak. Ayrıca aktif olan uygulama bildirimleri artık ekranın altında yer alacak. Bu sayede büyüklüğünden dolayı kullanımı zorlaşan iPhone’larda daha rahat işlem yapılabilecek.

iOS 16

Apple, mesajlaşma konusunda da yenilikler getiriyor. Gönderilen mesajı düzenleme özelliği Twitter’dan önce iMessage’a geliyor. Share Play özelliği FaceTime’dan sonra artık iMessage üzerinden de kullanılabilecek. Mesajlaşırken arkadaşınızla dizi izleyebileceksiniz. Bu özellik ne kadar kullanışlı olur bilinmez ama isteyenlerin çok hoşuna gideceği kesin. Dikte konusunda da Apple önemli adımlar atıyor. Erişilebilirlik konusunda rakipsiz olan Apple, dikteyi daha güvenli hale getiriyor. Ayrıca güncelleme ile dikteyle birlikte metni seçerek düzeltme yapabileceksiniz. Dikte artık daha efektif olarak kullanılacak desek yeridir.

iOS 15 ile sunlan Live Text özelliği seviye atlıyor. Artık videolarda da direkt olarak metni seçebileceksiniz. Videoyu durdurup metni seçmeniz yeterli olacak. Live Text özelliği ayrıca nesneleri de seçebilecek. Bu sayede PNG formatında görselleri arkaplandan ayırmak kolaylaşacak.

Mevcut uygulamalar için bir dizi yenilik geliyor

Apple Haritalar için de yenilikler sunuluyor. Rota oluştururken birden fazla rota oluşturabileceksiniz. Toplu ulaşım araçlarına da ödeme sistemi getiren Apple, gideceğiniz yerin ne kadar süreceğini de gösteriyor. Tabii bu özelliklerin çoğu Türkiye’de yer almayacak. MapKit sayesinde yüksek çözünürlüklü canlı görüntüler de oluşturulabilecek.

Aile paylaşımı için de Apple elini taşın altına koyuyor. Yeni güncelleme ile birlikte çocuklar için üyelikleri kısıtlayabileceksiniz. Hatta çocuğunuz iPhone veya Pad’i ne kadar kullanabileceğini bile belirleyebileceksiniz. Ebeveynler için oldukça kullanışlı olacak bu özellik.

Fotoğraflar uygulamasına, iCloud Paylaşılan Fotoğraf Kitaplığı ekleniyor. Bu en fazla altı kişinin katılabileceği yeni bir iCloud Kitaplığı türü. Akıllı yükleme filtreleri ve fotoğrafları hemen paylaşılan kitaplığa gönderen kamerada yeni özellik güncelleme ile sisteme ekleniyor. Yani çektiğiniz fotoğraf anında seçtiğiniz kişiler ile paylaşıyor.

Safety Check özelliği ile güvenlikte ve gizlilikle bir adım daha atılıyor. Bu özellik ile uygulama erişimini, şifreleri ve daha fazlasını yönetebilir, şifrelerinize ve bilgilerinize kimin sahip olduğunu bileceksiniz. Home uygulaması ve CarPlay ile ilgili de büyük atılımlar atılıyor. Akıllı ev sistemlerine sahip olanlar Home uygulamasını hem daha efektif hem de daha güvenli bir şekilde kullanabilecek.

CarPlay’in arayüzü de komple değişiyor. Aracında CarPlay desteği olanlar yeni arayüz ile otomobillerini daha sade bir arayüzde kullanabilecek. Bu arayüzde iPhone’unuzda yer alan neredeyse tüm önemli bilgiler yer alacak. Sade ve kullanışlı bir arayüz tasarlayan Apple, otomobil sahiplerinin de gönlünü çalacak.

iOS 16

iOS 16 CarPlay

Son olarak güncellemeyi iPhone 8 ve sonrası modellerin alacağını belirtelim. Artık iPhone 6s ve iPhone 7’den destek kesildi.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.