Android Haziran 4, 2022 16:51

Apple Kara Kara Düşünüyor! Şarj Standartı Değişebilir!

Apple Kara Kara Düşünüyor! Şarj Standartı Değişebilir!

Avrupa Birliği ortak bir şarj standartı belirlemek için bir araya gelecek. iPhone’lardaki Lightning bağlantısı yakında değişebilir.

Avrupa Birliği, microUSB zamanından beri telefon ve diğer taşınabilir elektronik cihaz üreticilerini ortak bir şarj cihazı bağlantı noktasında standart hale getirmeye çalışıyor. Ancak koskoca birlik bu konuda bir karar alamamıştı. Bu süreçte teknoloji dünyası USB-C’yi benimsemiş ve bunu kendi arasında standart haline getirmişti. Ancak Apple her zaman kendi bildiğini okuduğu için bu standartlaşmaya uymamıştı. Şarj standartı için Avrupa Birliği nihayet Apple’a tokat gibi bir karar çıkaracak gibi görünüyor.

Şarj Standartı USB-C Olacak

Reuters’in bildirdiğine göre, AB milletvekilleri ve AB ülkelerinin temsilcilerinin nihai kararı 7 Haziran’da vermeleri bekleniyor . Son gelen bilgilere göre, şarj için USB-C bağlantı noktası bir standart ve zorunluluk olacak. Çıkacak kararda bir adaptör yardımı ile bu sağlanmayacak. Yani üreticiler USB-C’yi cihazlarında direkt yer vermek zorunda kalacak.

Bazı kararlar henüz kesinleşmedi. Bazı milletvekilleri dizüstü bilgisayarların da düzenlemelere dahil edilmesi için baskı yapıyor. Birçok dizüstü bilgisayar zaten USB-C kullanıyor. Ancak hala temel şarj girişi kullanan pek çok kişi var. Bu gereklilik bazı üreticileri etkileyecek.

Bir sonraki karar kablosuz şarj üzerinde olacak. AB 2025 yılına kadar ortak bir standart için destek talep edebilir. Ancak bazı ülkeler ve AB Komisyonu teknik nedenlerle daha uzun bir geçiş dönemi talep ediyor. Avrupa Birliği’nin aklında hangi kuralların olduğu belli değil. Bu günlerde kablosuz şarjı destekleyen çoğu telefon Qi’ye geri dönebilir. Ancak Qi artık mevcut standartların çok altında bir şarj sunuyor. Bu yüzden AB’den yeni bir standart gelebilir.

Apple Lightning

Analistler, Apple’ın 2023’te çıkması planlanan iPhone’ları USB-C ile test etmeye başladığını şimdiden bildiriyor. Bazı raporlar, Apple’ın, tüketicilerin eski Lightning aksesuarlarını yakında çıkacak olan USB-C ambalajlı iPhone’larla birlikte kullanmaya devam etmelerini sağlayacak bir adaptör hazırladığını iddia ediyor. Apple bunu yapmak zorunda. Çünkü bu zamana kadar milyonlarca Lightning kablosu sattı.

Her fırsatta çevreyi koruyoruz diyen Apple eğer Lightning bağlantıları USB-C’ye dönüştüren adaptör satmaz veya kutu içeriğine koymazsa bunun koskoca bir yalan olduğu ortaya çıkar. Bakalım Apple gerçekten “çevreyi” koruyor mu?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.