Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 4, 2022 19:48

AMD Ryzen 3 7420U Sızdırıldı! Laptopların Yeni Can Suyu

AMD Ryzen 3 7420U Sızdırıldı! Laptopların Yeni Can Suyu

Laptop APU işlemcilerin yeni kralı AMD Ryzen 3 7420U serisi, tamamen sızdırıldı. İşte yeni işlemcilerin özellikleri karşınızda.

Kırmızı çip devi AMD, Computex Taipei 2022 etkinliğinde, Chromebook ve uygun fiyatlı Windows laptoplara yönelik “Mendocino” kod adlı giriş seviyesi apu işlemcilerini piyasaya süreceğinden bahsetmişti. Ancak bu işlemcilerin isimleri belli değildi. Fakat internete sızdırılan son bilgiler, AMD Ryzen 3 7420U isimli bu yeni işlemcilerin tamamı sızdırıldı. Özellikleri de yoğun dikkat çekiyor.

AMD Ryzen 3 7420U Giriş Seviyesine RDNA2 Grafiklerini Getirecek

Ünlü kaynaklardan gelen son bilgiler, Computex etkinliğinde bahsedilen Mendocino kod adlı bu işlemcilerin isimlerini ortaya çıkardı. Aktarılanlara göre bu yeni giriş seviyesi işlemci serisi, Ryzen 3 7420U, AMD Athlon Gold 7220U ve AMD Athlon Silver 7020U  olarak piyasaya sürülecek.

Athlon 7000 serisi APU işlemciler hakkında bilinen oldukça zayıf ancak bu Mendocino mimarili işlemcilerin amiral gemisi modeli Ryzen 3 7420U olacak. Dört çekirdeğe sahip olan bu işlemci toplamda sekiz adet iş parçacığı içerecek. CPU mimarisi Zen 2 üzerine kurulsa da önemli olan grafik kısmı.

AMD Ryzen 3 7420U

Bildirilenlere göre 7420U, 1 WGP(2 hesaplama birimi) içeren bir RDNA 2 mimarili grafik işlemciyi içerisinde barındıracak. Böylece bu işlemci LoL, Valorant ve benzeri giriş seviyesi oyunlarda yüksek performans sağlayabilecek. Yeni üretim teknolojileri ile üretilecek olan bu 7420U işlemcilerin giriş seviyesinde önemli bir model olacağını düşünüyoruz.

Yıl sonuna kadar çoğu pazara ulaşması beklenen bu işlemcilerin ülkemizdeki giriş seviyesi laptoplarda görebileceğimizi düşünüyoruz. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

 

 

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.