Akıllı Saat Haziran 4, 2022 13:50

Akıllı Saat Pazarında Bir Numara Değişmedi, Bilekliklere İlgi Azalıyor

Akıllı Saat Pazarında Bir Numara Değişmedi, Bilekliklere İlgi Azalıyor

Akıllı saat pazarında her ne kadar lider değişmemiş olsa da Huawei, Xiaomi’yi geçerek ikinci sıraya yükseldi. Son duruma göz atıyoruz.

Dünyanın önde gelen teknoloji analist firmalarından Canalys, geçtiğimiz günlerde küresel giyilebilir cihaz pazarının 2022’nin ilk çeyreğindeki durumuna ilişkin bir rapor yayınladı. Raporda, 2022’nin ilk çeyreğinde 41,7 milyon giyilebilir ürünün sevk edildiği açıklandı. Bu satış rakamının yalnızca 9.7 milyon adetini akıllı bileklikler oluşturuyor. Bu satış adeti akıllı bilekliklere olan ilginin azaldığını gösteriyor. Kullanıcılar görünüşe bakılırsa artık kollarında daha büyük ekranlı ürünler tercih ediyor. Peki akıllı saat pazarında son durumda ne, son verilere göz atalım.

Akıllı Saat Pazarında Apple Hala Bir Numara

2022 yılının ilk çeyreğinde dünya çapında giyilebilir cihaz pazarı, 2021 yılının ilk çeyreğine kıyasla yıllık %4 düştü. Bu düşüşe gerekçe olarak akıllı bilekliklere olan ilginin düşmesi gösteriliyor. Söz konusu büyük ekranlı yani saat kategorisine giren ürünler olduğunda ise satışların azalmadığı bildiriliyor.

Şu anda Apple, Huawei ve Xiaomi dünya çapında en çok satan ilk 3 giyilebilir marka olarak sıralanıyor. Apple %22,1 pazar payı ile birinci sırada yer alıyor. Şirket, 2022’nin ilk çeyreğinde 9,2 milyon Apple Watch sattı.

Huawei, yüzde 11,1’lik Pazar payı ile Xiaomi’yi geçerek ikinci sıraya yükseldi. Şirketin son dönemde duyurduğu çok sayıda akıllı saat ve bu saatlerin OpenHarmony ekosistemi içerisinde Huawei’in tüm akıllı ürünlerle eşleşebilmesi saatlere olan ilgiyi daha da artırıyor.

Akıllı bileklik satışlarının gerilesi Xiaomi’yi etkilemişe benziyor. Bunun farkın da olan şirket son dönemde akıllı saat ürün yelpazesini genişletmeye başladı.

Giyilebilir ürün segmentinin dördüncü sırasında Samsung, beşinci sırasında ise Fitbit yer alıyor. Samsung bir önceki yıl aynı çeyrek döneme göre satışları yüzde 8.1 artırmış görünüyor.

Huawei Watch GT 3 Pro inceleme! En İyinin de İyisi

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.