Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 4, 2022 20:50

14. ve 15. Nesil Intel İşlemciler için Tarih Verildi!

14. ve 15. Nesil Intel İşlemciler için Tarih Verildi!

Teknoloji devinin yeni 14. ve 15. nesil Intel Core serisi işlemcilerinin çıkış tarihi belli oldu. İşte tüm gelişmeler karşınızda.

Mavi çip devi Intel, piyasaya en son 12. nesil işlemcilerini piyasaya sürmüştü. Buna rağmen, son raporlar 14. ve 15. nesil Intel işlemcilerin çıkış tarihi ortaya çıkardı. Daha 13. nesil Intel işlemcilerin piyasaya sürülmediğini düşünürsek, şirketin sektörde kararlılıkla devam ettiğini görüyoruz. Peki bu 14. ve 15. nesil işlemciler ne zaman tanıtılacak?

14. ve 15. Nesil Intel İşlemciler İki Yıl İçerisinde Bizlerle

Mavi çip devi şu anda piyasaya 13. nesil Intel işlemcilerini sürmeye hazırlanıyor. Bu neslin seri adı “Raptor Lake” olacak. Raptor Lake serisi aynı 12. nesil Intel Alder Lake serisi işlemciler gibi yüksek hızlara sahip olacak ve daha gelişmiş üretim teknikleriyle üretilecek. Ancak şirketin yol haritası daha da ileriye bakıyor.

Ünlü sızıntıcı Moore’s Law Dead’in aktardıklarına göre, 14. ve 15. nesil Intel işlemciler sırasıyla Meteor Lake ve Arrow Lake mimari ismi ile çıkış yapacak. Daha ufukta henüz beliren bu işlemcilerin çıkış tarihi ise iki yıl içerisinde gerçekleşecek. Raporlara Göre Meteor Lake(14. nesil) serisi işlemciler, 2023 yılında tanıtılacak. Daha ileri olan Arrow Lake(15. nesil) serisi ise 2024 yılında piyasaya sürülecek. Bu iki mimari de LGA 2551 soketi destekleyecek.

14. ve 15. Nesil Intel

Şu anda bu işlemcilerin neler getireceği henüz bilinmiyor. Ancak şu anda piyasada mevcut olan 12. nesil Intel Alder Lake işlemcilerin neler yapabildiğini hepimiz gördük. 14. ve 15. nesil işlemcilerin ise performansını ve teknolojisini şu anda tahmin etmek zor. Önümüzdeki zamanlarda bunlar belli olacaktır. Yeni gelişmeler için takipte kalın.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.