Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 3, 2022 13:31

Telefon Satışları Düşmeye Başlayabilir

Telefon Satışları Düşmeye Başlayabilir

Yapılan son araştırmalar telefon satışları için pek hayırlı değil. Yükselen enflasyon satışları ciddi oranda düşürecek gibi görünüyor.

Koronavirüs pandemisinin etkileri salgından sonra da devam ediyor. Salgın ile yükselmeye başlayan enflasyon gıdadan teknolojileye her alanı etkilemişti. Çip krizinin de çıkmasına neden olan COVID-19 şimdi telefon satışları için kabus olmaya geliyor. Araştırma firması IDC’nin son verilerine göre dünya çapında telefon satışları yüzde 3 ila 3.5 arasında düşecek. Bu düşüş 1.31 milyar ila 1.36 milyar arasında adete denk geliyor. IDC satışlar için daha önceki tahminini %1,6’lık bir büyümeden %3,5’lik bir düşüş ile değiştirdi.

Telefon satışları düşmeye devam edecek

Satışlarda zayıflayan bu talep, Çin’deki karantinalar, enflasyon, devam eden jeopolitik gerilimler ve tedarik zinciri kısıtlamalarından kaynaklanıyor. IDC’ye göre, Çin’in sokağa çıkma kısıtlamaları, dünyanın en büyük pazarındaki talebi azaltarak ve zaten stresli olan tedarik zincirindeki darboğazı daraltarak. Ancak şirketin tedarik zinciri ve ASP cihazları üzerindeki güçlü kontrolü nedeniyle Apple bu sorundan en az etkilenen şirket olmayı başardı.

telefon satışları

telefon satışları

Orta ve Doğu Avrupa, Çin ve Batı Avrupa pazarlarının sırasıyla %22, %11,5 ve %1 oranında düşmesi beklenirken, Asya/Pasifik dahil (Japonya ve Çin hariç) diğer bölgelerin çoğu bu yıl pozitif büyüme görecek. %3 büyümesi bekleniyor. IDC, devam eden yarı iletken sorunlarının 2022’nin ikinci yarısında çözüleceğini düşünüyor. Ayrıca IDC 2022’de 5G cihaz satışlarının yıllık yüzde 25,5 artacağını tahmin ediyor. Pandeminin etkilerinin geçmesi 1-2 yılı alacak gibi görünüyor. Bu süreçte firmaların özellikle 2023 yılında telefon fiyatlarına ciddi zam yapması bekleniyor. Bakalım bu zamlar nasıl olacak?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.