Instagram AMBER Özelliği ile Kayıp Çocukları Bulacak

Instagram’dan çok faydalı bir özellik daha geldi. Instagram AMBER özelliği ile kaybolan çocukların bulunmasında büyük rol oynayacak.

Sosyal medya devi Meta, Instagram’a yeni özellikler eklemeye devam ediyor. 25 ülkede bugün Instagram AMBER özelliği kullanıma sunuldu. Bölgedeki Kayıp Çocukların Bildirimleri olarak açabileceğimiz bu özellik sayesinde Instagram büyük bir iyilik yapacak diyebiliriz. 2015 yılında bu özellik aslında Facebook’a gelmişti. O zamandan bu zamana AMBER özelliği sayesinde Facebook aracılığı ile birçok çocuk bulunmuştu.

Ancak artık Facebook eskisi kadar popüler değil. Özellikle gençlerin artık çok büyük bir bölümü Instagram’da takılıyor. Dışarıda gezen daha fazla kişiye hitap etmek adına bu özelliğin Instagram’a gelmesi oldukça sevindirici. Instagram için AMBER uyarıları, ABD’de Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC), Uluslararası Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi, ABD’de Ulusal Suç Ajansı, Meksika’da Başsavcılık Ofisi gibi çeşitli kuruluşlarla geliştirildi.

Konu ile açıklama yapan Instagram; “Bu güncelleme ile, kolluk kuvvetleri tarafından bir AMBER Uyarısı etkinleştirilirse ve belirlenen arama alanındaysanız, uyarı artık Instagram özet akışınızda görünecek. Uyarı, kayıp çocuğun fotoğrafını, açıklamasını, son konumunu ve mevcut diğer bilgileri içerecektir. Instagram, bir AMBER uyarısı alıp almayacağınıza karar vermek için IP adresiniz ve konum servisleriniz (etkinleştirilmişse) ve profilinizde listelenen şehir gibi sinyalleri kullanır.” ifadelerini kullandı.

Instagram AMBER
Instagram AMBER

AMBER Alerts on Instagram bugün kullanıma sunuluyor ve önümüzdeki birkaç hafta içinde Arjantin, Avustralya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Ekvador, Yunanistan, Guatemala, İrlanda, Jamaika, Kore, Litvanya, Lüksemburg, Malezya Malta, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Romanya, Güney Afrika, Tayvan, Ukrayna, Birleşik Krallık, BAE ve ABD dahil olmak üzere 25 ülkede kullanıma sunulacak. Türkiye’de ise ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu