Güncel Teknoloji Haberleri Haziran 2, 2022 16:53

Apple 1.5 Milyar Dolarlık Dolandırıcılığı Engelledi

Apple 1.5 Milyar Dolarlık Dolandırıcılığı Engelledi

iPhone üreticisi tam 1.5 milyar dolarlık dolandırıcılığı engelledi. Apple, App Store üzerinden kullanıcıların dolandırılmasına müsade etmiyor.

Cupertinolu teknoloji üreticisi Apple düzenli olarak her yıl App Store’da yerleşik olarak bulunan güvenlik önlemleri ve korumaları içeren yeni bir rapor yayınlıyor. Apple’ın gizlilik ve güvenlik politikaları sayesinde, App Store 2021’de olası dolandırıcılık amaçlı işlemlerde yaklaşık 1,5 milyar doların çalınmasını engelledi. iPhone üreticisi ayrıca 1,6 milyondan fazla riskli ve savunmasız uygulamayı ve kullanıcıları dolandırıcılardan gelen uygulama güncellemelerini engellemeyi başardığını açıkladı.

Alınan güvenlik önlemlerden bazıları, uygulama incelemesini, yasal olmayan derecelendirmeleri ve incelemeleri kaldırmayı, geliştirici hesapları sahtekarlığını önlemeyi ve ödeme ve kredi kartı sahtekarlığını önlemeyi içeriyor. App Store’a gönderilen her uygulama, Apple’ın uygulama inceleme sürecinden geçiyor. Apple’ın bu otomasyonunu insan incelemesi ile birleştiren çok katmanlı bir sürece sahip.

iPhone üreticisinin 2021’de yaptığı güvenlik atılımları aşağıda yer alıyor.

  • 835.000’den fazla sorunlu yeni uygulama ve ek 805.000 uygulama güncellemesi reddedildi veya kaldırıldı
  • Gizli veya belgelenmemiş özellikler içerdiği için 34.500’den fazla uygulama reddedildi
  • 157.000’den fazla uygulama spam, taklitçi veya kullanıcıları yanıltıcı oldukları tespit edildiğinden reddedildi
  • Onaylandıktan sonra uygulamanın davranışını değiştirerek Uygulama İncelemesini atlatmaya çalıştıkları için 155.000’den fazla uygulama App Store’dan kaldırıldı
  • 343.000’den fazla uygulama, gerekenden fazla kullanıcı verisi talep ettiği veya toplanan verileri yanlış kullandığı için reddedildi.
Apple

Apple’ın 2021’deki güvenlik başarı raporu

Sahte puanlar ve incelemeler, App Store’un odaklandığı başka bir bölüm oldu. Apple, denetim standartlarını karşılamadığı için 94 milyon incelemeyi ve 170 milyondan fazla derecelendirmeyi tespit etti. Bu tespitten sonra sahte derecelendirmeler yayından kaldırdı. Ek olarak, 610.000 inceleme de yayınlandıktan sonra müşteri endişelerine dayalı olarak kaldırıldı.

Teknoloji devi 2021’de 802.000’den fazla hesabı feshetti ve sahtekarlık ve kötüye kullanımla ilişkili müşteri hesapları için 2021’de 170 milyondan fazla hesabı devre dışı bıraktı.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.