Haziran 1, 2022 15:18

Android Telefonlar Risk Altında! Microsoft Uyarıyor!

Android Telefonlar Risk Altında! Microsoft Uyarıyor!

Yazılım devi Microsoft Android telefonlar için korkutan uyarıyı yaptı. Microsoft’a göre milyonlarca telefon güvenlik riski altında.

Android telefonlar için her zaman bir güvenlik riski mevcuttu ve mevcut olmaya devam edecek. Google’ın açık kaynak felsefesinden dolayı asla bir Apple’ın iOS işletim sistemi gibi olmayacak. Bugün ise Microsoft cephesinden yine korkutan açıklama geldi. Microsoft , Play Store’daki veya varsayılan olarak üreticiler tarafından yüklenen popüler Android uygulamalarında güvenlik açıkları keşfetti.

Android telefonlar virüs tehlikesi ile karşı karşıya

Görünüşe göre Google’ın geçtiğimiz yıllarda Android’i korumak için sunduğu Play Protect’in bu tür ihlalleri tespit etme konusunda tamamen yetersiz olduğu görülüyor. Neyse ki Google hızlı aksiyon aldı ve Android kullanıcılarını korumak için Microsoft uzmanlarının yardımıyla bir acil durum güncellemesi kullanıma sundu.

Microsoft, bazı Android uygulamalarında bir dizi güvenlik açığının varlığını keşfetti. Yazılım devi, kendi sitesinde yayınlanan bir raporda, Eylül 2021’de mce Systems’e ait bir mobil çerçevede yüksek önem derecesine sahip güvenlik açıkları tespit ettiğini açıklıyor.

Android Sürümleri kullanım

Microsoft, önceden hazırlanmış bu çerçevelerin geliştiriciler ve Android cihazları etkinleştirmek için hayatı kolaylaştırdığını açıklıyor. Ancak, mce Systems tarafından sağlanan ürünlerin kapsamlı kontrolü, onları hackerlar için hedef haline getiriyor. Bu tip güvenlik açıklarının fark edilmesi ve direkt olarak Google’a bildirilmesi oldukça sevindirici. Sonuçta Microsoft da Android platformunda hizmet veriyor. Kendi kullanıcılarının da güvenliği dolaylı yoldan sağlaması gerekli.

Bu güvenlik açığı haberlerinin önce Google ile paylaşıldığını, açık kapatıldıktan sonra basına duyurulduğunu belirtelim. Yani direk olarak hackerların kucağına bu bilgiler gitmiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.