Oyun Haberleri Mayıs 30, 2022 16:24

Nintendo Switch Sports İnceleme – Spor Yaparken Eğlenin

Nintendo Switch Sports İnceleme – Spor Yaparken Eğlenin

Nintendo Switch için çıkışını gerçekleştiren Nintendo Switch Sports, spor yaparken eğlenmenizi sağlıyor. Peki, bu oyunla kilo vermek mümkün mü?

Nintendo, Wii döneminde başlayan sensörler ile spor oyunu oynama furyasını Nintendo Switch ile devam ettiriyor. Switch için çıkışını gerçekleştiren Nintendo Switch Sports, sunduğu spor modları ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Spor yaparken eğlenme imkanı sunan bu oyun ile kilo vermeniz de mümkün. Efor harcayarak TV karşısında oyun oynamak oldukça keyif verici. Peki, bu oyun bizlere neler sunuyor? Gelin Nintendo’nun yeni gözdesine bir göz atalım.

Nintendo Switch Sports inceleme

Nintendo Switch Sports’ta bizi şimdilik 6 farklı spor oyunu karşılıyor. Ancak Nintendo’nun söylediğine göre bu yıl içerisinde oyuna gelecek olan güncelleme ile golf de eklenecek. Joy-Con’lar ile oynadığımız oyun tahmin edebileceğiniz gibi sensörler yardımı ile çalışıyor. Çoğu spor modunda tek Joy-Con yeterli olsa da futbol oyununda arkadaşınız ile oynamak istiyorsanız bir Joy-Con setine daha sahip olmanız gerekiyor. Çünkü Futbol modunda Joy-Con’ları sağ ve sol ayağınıza bağlanız gerekiyor. Bunun için de ayrıca aksesuar alabilir ya da çorabınıza yerleştirebilirsiniz.

Nintendo Switch Sports, RPG ve ultra gerçekçi sim öğelerini harmanlamayı başarıyor. Altı oyun arasında tenis, bowling, futbol, voleybol, badminton ve Chambara yani kılış dövüşü oyunlarının yer aldığını belirtelim. Tüm oyunlar sensörler yardımı ile oynanıyor.

Nintendo Switch Sports

Nintendo’nun spor oyunu anlık aksiyonlara çok hassas tepki vermiyor. Bu da oynanabilirliği artırıyor. Simülasyondan çok arcade türüne kaçan oyunlarda Joy-Con’ları öyle hassas bir şekilde hareket ettirmenize gerek kalmıyor. Örneğin tenis oyununda top gelirken raketi anlık bir şekilde sallamanıza gerek yok. Top yaklaştığında o süreyi beyniniz zaten otomatik olarak algılayıp aksiyon almanızı sağlayacak. Çocukları spora teşvik etmek için geliştirilen bu oyunda Joy-Con’lardaki Haptic titreşim sayesinde aksiyonları hissetmeniz de mümkün. Bu tabii ki de bir DualSense’teki haptic geri bildirim gibi çalışmasa da yine de topa vurduğunuzu hissetmek oyun keyfini arttırıyor.

TV karşısında aile boyu eğlence

Nintendo bildiğiniz gibi aile odaklı oyunları ile özellikle Amerika ve Japonya’da ön plana çıkıyor. Switch Sports da ailecek oynayabileceğiniz bir yapıya sahip. Çoğu spor oyunu 1 oyuncudan 4 oyuncuya kadar destek sağlıyor. TV karşısında ailecek spor oyunu oynamak oldukça keyif verici. Tabii ki de Nintendo’nun her oyundan önce açılışta size uyarıları oluyor. Bular Joy-Con’u elinize sabitlemeniz ve diğer oyuncular ile aranızda yeterli mesafe olması şeklinde oluyor. 

Oyunlara tek tek değinecek olursak; Tenis ve bowling, Wii Sports hayranlarına tanıdık gelecektir. Bu iki oyunda büyük çaplı bir yenilik olmasa da oyun keyfi bir tık artırılmış diyebiliriz.. Tenis tamamen çiftlere dayalı bir oyun oluyor. Yerel veya çevrimiçi olarak başka bir insanla takım kurabilir veya her iki karakteri de kendiniz kontrol edebilirsiniz. Oyuncunuz otomatik olarak pozisyona geçtiğinden, oyun oynamak kadar basit ve tek göreviniz vuruşunuzu zamanında yapmak oluyor. Ancak biz oyarken oyuncuyu kendimiz pozisyona sokuyormuş gibi bir oraya bir buraya koşturduk. Bunu beyniniz ister istemez kendisi yapıyor.

Bowling, Wii’deki gibi olmasına rağmen daha da eğlenceli.  Bu oyunda yanlara hareket etme, atış açısını değiştirme ve hatta topu döndürme yeteneği ile biraz daha fazla kontrole sahipsiniz. Zorluk seviyesini önemli ölçüde artıran yeni bir engelli parkur modu da var. Tahmin edeceğiniz gibi, badminton tenise benzer şekilde oynanıyor. Bu, raketle ağ üzerinden geri göndermek için doğru zamanda kolunuzu kaydırmaktan biraz daha fazlasını yapmanızı gerektiren bire bir oyundur. Tetiğe basarak açılan çekimleri de oynatabilirsiniz.

Voleybol iste tenisten farklı olarak zamanlamaya daha fazla hassasiyet gösteriyor. Voleybol’da blok olduğu için oyun ne zaman blok yapmanız gerektiğini size zamana karşı aksiyon alabileceğiniz şekilde uyarıyor.

Futbol severler ekran başına

Futbol, altı oyunun en yenisi ama aynı zamanda en az başarılı olanı. Sahanın neredeyse bir ucunu kaplayan bir hedefe doğru devasa bir topa vurduğunuzda veya kafa attığınızda, Rocket League oynuyor gibi oluyorsunuz. Simülasyondan çok daha arcade tarzında olan futbol oyunu FIFA tutkunlarının pek hoşuna gitmeyebilir. Ancak bu oyunda maksat keyifli vakit geçirmek. Futbol oyunu da bunu fazlasıyla sağlıyor. 

Altı oyunun tümü online olarak da oynanabiliyor. Bu sayede dünyanın öbür ucundaki oyuncular ile spor oyunlarında kozlarını paylaşabiliyorsunuz. Nintendo Switch Sports’u genel olarak değerlendirecek olursak; aile ve arkadaşlarınız ile keyif dolu spor oyunu oynayabileceğiniz oyun olmuş diyebiliriz. Oyunları oynarken bol bol ter dökeceğinizi belirtelim. Bu sporların kilo vermeye faydası olur mu bilinmez ama kondisyonunuzu ufaktan da olsa geliştireceğini söyleyebiliriz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.