Mobiroller Mayıs 29, 2022 11:51

SteamOS 3.2 Güncellemesi Yenilikler ile Geldi!

SteamOS 3.2 Güncellemesi Yenilikler ile Geldi!

Valve, Steam Deck için güncellemeler yayınlamaya devam ediyor. SteamOS 3.2 güncellemesi bir dizi yenilik ile oyuncuların karşısına çıktı.

Valve’ın oyun değiştirici konsolu Steam Deck dünya çapında yaygınlaşmaya devam ediyor. PC oyunlarını elde istediğiniz yerde oynama imkanı sunan Steam Deck için sürekli güncellemeler yayınlayan Valve, yeni özellikler sunarak beğeni toplamıştı. Bugün iste SteamOS 3.2 güncellemesi indirime sunuldu.

Bu son güncelleme ile varsayılan 60Hz ekran yenileme hızından 40Hz’e değiştirilebiliyor. Ayrıca, ekran tazeleme hızını 40, 20 ve hatta 10 FPS’e kada düşürebiliyorsunuz. Bu çok fazla FPS istemeyen oyunlarda FPS’i sabitleyerek şarj süresini uzatmaya yarıyacak. Valve ayrıca çerçeve kararlılığının çok önemli olduğunu belirtiyor. Bu nedenle daha ağır başlıklar için salınmasına izin vermek yerine çerçeve hızını 40 FPS’e sabitlemek mantıklı olacak.

SteamOS 3.2 şimdi işletim sistemi kontrollü bir fan özelliği ile geliyor. Bu özellik eski BIOS kontrollü sistemden daha akıllı çalışıyor. Bu nedenle özellikle düşük kullanım durumlarında fan çok daha sessiz çalışarak rahatsız etmiyor. Fan kontrolünü oyunculara bırakan Steam bu noktada büyük bir insiyatif alıyor diyebiliriz.

Güç kullanımını, gürültüyü ve ısıyı azaltmanın bir başka yolu da oyunun dahili işleme çözünürlüğünü düşürmektir. Bu yüzden Steam son. güncelleme ile optimizasyon araçlarını çeşitlendiriyor. Güncelleme ile birlikte maksimum hoparlör sesi artırılıyor. microSD kartları hızlı bir şekilde biçimlendirme seçeneği de yer alıyor.

SteamOS 3.2

SteamOS 3.2

SteamOS 3.2 ile gelen yenilikler

 • Düşük kullanım senaryolarında deneyimi iyileştirmek ve fanın farklı senaryolara ve sıcaklıklara nasıl tepki vereceğini ayarlamak için işletim sistemi kontrollü bir fan eğrisi eklendi.
 • Fan eğrisinin eski sürümü hala mevcuttur ve Ayarlar > Sistem’den açılabilir.
 • Oyun içi ekran yenileme hızını değiştirmek için destek eklendi. Oyuna girerken ve çıkarken yenileme hızı otomatik olarak istenen seçeneğe ayarlanacaktır.
 • Hızlı Erişim Menüsü > Performans sekmesinde, 40-60 Hz arasında bir ekran yenileme hızı seçmenize olanak tanıyan yeni bir kaydırıcı var.
 • Kare hızı sınırı kaydırıcı değerleri buna göre güncellenecek ve 1:1, 1:2, 1:4 veya sınırsız kare hızı seçeneklerini içerecektir.
 • Steam klavyesini kullanarak € tuşunu yazmayla ilgili bir sorun düzeltildi
 • Performance HUD artık kullanılan VRAM’in daha doğru bir okumasını gösteriyor (önceden kullanılan 1G’de sınırlıydı)
 • Oyunlar için seçim yapabileceğiniz daha fazla dahili ekran çözünürlüğü seçeneği eklendi
 • Daha yüksek maksimum hoparlör sesiyle sonuçlanan sabit kazanç kademelendirmesi ve bazı kulaklıklarda 3,5 mm jaktan gelen beyaz gürültüyü ortadan kaldırır.
 • PipeWire ve Steam’in iş parçacığı önceliklerini yükseltmemesi düzeltildi
 • Warframe başlatıcısındaki dil açılır menüsü düzeltildi
 • microSD kart biçimlendirme işlemi artık hızlı bir biçimlendirme gerçekleştiriyor
Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.