Android Mayıs 29, 2022 13:55

Google Asistan Yakında Sesizini Tanıyabilecek

Google Asistan Yakında Sesizini Tanıyabilecek

Google’ın Siri rakibi sesli asistanı Google Asistan için uzun zamandır beklenen özellik geliyor. Google artık sesinizi tanıyabilecek.

İnternet ve  teknoloji devi Google, sesli asistan konusunda Apple’a rakip olmak için Google Asistan ile karşımıza çıkmıştı. Yıllar içerisinde çok fazla gelişim gösteren bu asistan Siri’den bir tık önde yer almayı başarmıştı. Ancak Siri kişinin sesini tanıyabiliyor ve o ses ile devreye giriyordu. Google’ın asistanında ise bu özellik yoktu.

Geliştiriciler yayınlanan son APK ile Asistan özelliğini geliştirmeye yönelik potansiyel planları ortaya çıkardı. Google’ın akıllı asistan deneyimini geliştirmek için kişilerin sesini tanıyacağı son APK ile ortaya çıktı. Gelişmiş bir Asistan deneyimini seçerseniz, sistem daha kişiselleştirilmiş konuşma tanıma için kendi sesinizi depolayacak ve analiz edecek.

Kullanıcının sesi ve yaygın olarak kullanılan kelimeler Asistan’a aşina olacağından, kişinin sesini saklamak ve analiz etmek yanıt süresini ve doğruluğunu artıracak Asistan, diğer kullanıcıların konuşma modellerinin özetlerinin toplanıp analiz edileceği Google sunucularına da erişebilecek. Bu özellik muhtemelen komutların ve kişi adlarının daha gelişmiş tanınmasına izin verecektir.

Google Asistan

Google Asistan’ın yeni özelliği

Gizlilik endişeleri nedeniyle, sesinizin herhangi bir yerde saklanmasını istemiyorsanız, Google’ın ayarlarda kişiselleştirilmiş konuşma tanımayı devre dışı bırakma seçeneği de sunulacak. Apple’ın Siri’sinde ise bu durum çok daha farklı. Apple tüm verileri sunucu yerine cihazlarda depolamayı tercih ediyor. Bu sayede kullanıcıların ses tanımlama gibi ciddi güvenlik içeren verileri cihazlarda kalıyor. Google ise bu verileri sunucularında tutarak yine güvenlik endişelerine neden olacak.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.