iPhone Mayıs 29, 2022 19:48

Apple A16 Üretim Süreci ile Herkesi Üzecek

Apple A16 Üretim Süreci ile Herkesi Üzecek

Apple’ın bu yıl 4nm üretim sürecine geçmeyeceği ortaya çıktı. Apple A16 yonga seti yine 5nm üretim süreci ile karşımıza çıkabilir.

Apple’ın uzun bir süredir iPhone 14 ailesi hakkında detaylar gelmeye devam ediyor. Söylentilere göre ana ve Max modelde Apple A15 yonga seti yer alacakken Pro ve Pro Max’te ise Apple A16 yonga seti kullanılacak. Pro modellerdeki işlemcinin 3nm veya 4nm üretim süreci ile üretilmesi bekleniyordu. Ancak bugün gelen sızıntılar bu beklentileri suya düşürdü.

Apple’a yakınlığı ile bilinen analist Ming-Chi Kuo; TSMC’nin silikon süreçleri için kamuya açık yol haritasının, 3 nanometre ve 4 nanometre fabrikalarının 2023 yılına kadar seri üretime sunulmayacağını açıkladı. Bu açıklamalara göre Apple A16’nın yine 5nm üretim süreci ile üretileceğini söyleyebiliriz.

5nm üretim seviyesine bağlı kalmak, genellikle o nesil için olası performans ve güç verimliliği kazanımlarını sınırlayacak. Ancak Apple’ın yine bir yolunu bulup performans ve verimlilik konusunda yapabileceğinin en iyisini yapacağını düşünüyoruz. Kuo, Apple’ın çip yükseltme yol haritası konusunda oldukça karamsar. Ayrıca, bu sonbaharda duyurulacak yeni nesil MacBook Air setinin mevcut modelle aynı M1 yongasını kullanmaya devam edeceğini belirtti.

iPhone 14 Max

iPhone 14 Max

Apple M2 yonga setli MacBook modelleri için muhtemelen 1 yıl daha bekleyeceğiz. Dünya çapında yaşanan çip krizinden Apple’ın da olumsuz bir şekilde etkilendiği ortada. Bakalım bu kriz ne zaman çözülecek ve 4nm üretim sürecine geçiş yapılacak? Bekleyip göreceğiz.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.