Samsung Mayıs 28, 2022 19:54

Exynos 2300 Geliyor! Galaxy S23’e Hayat Öpücüğü Verecek!

Exynos 2300 Geliyor! Galaxy S23’e Hayat Öpücüğü Verecek!

Samsung’un Exynos’tan vazgeçmeye şimdilik niyeti yok. Galaxy S23’e hayat verecek olan Exynos 2300 test edilmeye şimdiden başlandı.

Samsung’un 2025 yılında Exynos yonga setinden vazgeçeceği söyleniyordu. Bu söylentiler günden güne artarken bugün ilginç bir haber geldi. Exynos 2300 yonga setinin test edildiği ortaya çıktı. Daha önce Quadra kod adlı yeni yonganın Exynos’tan başka bir yonga setine ait olacağı söyleniyordu. Ancak bugün gelen bilgiler Exynos’tan vazgeçilmeyeceğini gösteriyor.

S5E9935 Quadra kod adlı bu yonga seti önümüzdeki yılın Ocak ayında tanıtılacak olan Galaxy S23 ailesine güç verecek. Roland Quandt, Koreli devin bir sonraki amiral gemisi platformunun kod adını onayladı. Bu yonga seti Exynos 2300 olarak isimlendirilecek.

Yeni yonga setinin 3nm işlem teknolojisine dayanacağı iddia ediliyor. Bu yonga seti en yeni Arm işlemci çekirdeklerini ve AMD mimarisine dayalı yeni Xclipse GPU ile gelecek. Bunun yeni bir RDNA 3 mü olacağı yoksa Samsung’un hala RDNA 2’yi akla getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Samsung Exynos

Samsung Exynos

Mimari açısından 1+3+4 dizilimini benimseyecek olan bu yonga seti toplamda sekiz çekirdekli olacak. CPU frekansının 4.0 GHz’nin üzerine çıkması bekleniyor. Performans ve verimlilik konusunda Snapdragon 8+ Gen 1’e göre daha iyi olacak olan bu yonga setinin yaz aylarının sonlarına doğru tanıtılması bekleniyor.

Exynos 2200’den umduğunu bulamayan Samsung’un yeni nesil yonga setine büyük yatırım yapması bekleniyor. Snapdragon 8 Gen 2 ile çarpışacak olan bu yonga seti bakalım Samsung’un yüzünü güldürebilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.