Akıllı Telefon Mayıs 28, 2022 10:53

Apple A16 Bionic Cephesinde Şaşırtan Gelişme!

Apple A16 Bionic Cephesinde Şaşırtan Gelişme!

Yeni bir rapora göre iPhone 14 serisine güç verecek olan Apple A16 Bionic, 4nm yerine TSMC’nin 5nm üretim sürecinde geliştirilecek.

Son birkaç hafta içinde iPhone 14 serisi ile ilgili çeşitli raporlar yayınlandı. Son olarak güvenilir bir kaynak iPhone 14 serisine güç verecek Apple A16 Bionic çipi hakkında bazı ilginç bilgileri ortaya çıkardı.

Daha önce gelişmelerde Cupertino merkezli devin yeni A16 yongasını iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max için ayırdığı yer alıyordu. iPhone 14 ve iPhone 14 Max’in ise geçen yılki A15 Bionic yonga setinin yenilenmiş bir sürümüne sahip olacağı belirtildi. Ayrıca daha önceki bilgiler içerisinde Apple A16 Bionic’in TSMC tarafından 4nm sürecinde üretileceğinden söz edildi. Şimdi ise @ShrimpApplePro adlı güvenilir kaynağa göre durum böyle olmayabilir.

Apple A16 Bionic 5nm’de Geliştirilebilir

Kaynağın yaptığı paylaşıma göre A16 Bionic’in hala 5nm üretim sürecine sahip olacak. Ancak kaynak A16 Bionic’in yenilenmiş bir işlem düğümü olabilecek TSMCFF5’e dayanabileceğini belirtiyor. Tweet ayrıca, yeni A16 Bionic çipin, yeni ve geliştirilmiş bir CPU ve GPU ile birlikte LPDDR5 RAM desteğiyle geleceğini de ekliyor. Qualcomm ve MediaTek mevcut amiral gemisi işlemcilerinden 4nm üretim sürecine geçiş yapmış durumda.

Öte yandan iPhone 14 ve iPhone 14 Max‘in 5nm işlem tabanlı A16 Bionic’e sahip olacağı, Pro modellerinin ise daha gelişmiş bir A16 Pro yonga setleriyle donatılacağı söylentilerinin de yapıldığını belirtelim.

Tüm bu gelişmeler şu an için iddiadan ibaret. 13 Eylül’de gerçekleşmesi beklenen etkinlik yaklaştıkça iPhone 14 serisi hakkında daha somut bilgilere sahip olacağız.

iPhone 14 Pro Tasarımı Netleşti! İşte Son Hali!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.