Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 27, 2022 18:50

Telefon Pazarı Beklentilerin Altında Kalabilir

Telefon Pazarı Beklentilerin Altında Kalabilir

Koronavirüsün neden olduğu enflasyon telefon pazarı için korkulu rüya oldu. Telefon satışlarında önümüzdeki aylarda büyük düşüş bekleniyor.

Koronavirüs salgını sonrası dünya evlere hapsolmuştu. Bu sancılı sürecin atlatılmasından sonra enflasyon belası tüm dünyayı etkisi altına almaya başladı. Gıdadan teknolojiye kadar her şeyi etkileyen enflasyon şimdi de telefon pazarı için sinyaller vermeye başladı. Son gelen raporlara göre Apple, iPhone üretiminde büyük bir sorun yaşayacak. Ayrıca Eylül ayında tanıtılacak olan iPhone 14’ün satışları da bu süreçten etkilenecek.

Kürzel telefon satışları bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 11 seviyesinde düştü. Apple tedarikçileri ise 220 milyon adet iPhone satılacağını düşünüyor. Bu rakamın geçen yıl ile hemen hemen aynı olması işlerin kötüye gideceğinin bir sinyali olabilir. Gelen raporlara göre Apple’ın müşterileri ekonomik olarak daha güçlü bir konumda. Bu yüzden iPhone satışları planlanan gibi olabilir. Yapılan bu plana göre iPhone satışları ne artacak ne de azalacak. Yani en az hasarı Apple alacak diyebiliriz.

Apple, Hon Hai’den yeni makine stoğunu artırmasını da istedi. Buradan Apple’ın ‌iPhone 14‌ serisinin satışları konusunda oldukça iyimser olduğu görülüyor. Ming-Chi Kuo’nun son raporları, Apple’ın iPhone 14 sürüm planını değiştirmeyeceğini iddia ediyor. Kuo’ya göre iPhone 14 Max üretimi geride kalsa da hala kontrol altında. Tedarikçiler, sürüm takvimine yetişmek için fazla mesai yapabilir.

iPhone 14

iPhone 14

Ming-Chi Kuo ayrıca iPhone 14’ün zorluğunun arz tarafında değil talep tarafında olduğunu söyledi. Kuo; arz geçen yıldan daha kötü olmayacağını ancak talep yüksekse, doğal olarak kıtlığa neden olacağını düşünüyor. Küresel çapta yakın bir zamanda enflasyona bağlı bir krizin yaşanacağı kesin. Firmalar bu süreci en az hasar alarak geçirmek istiyor. Telefon fiyatları maalesef ki bu süreçte ister istemez yükselecek. Premium segmentteki telefonlar 1.200 dolarına yaklaşabilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.