Nokia Mayıs 27, 2022 12:24

Nokia 6G için Tarih Verdi! 5G’yi Unutun!

Nokia 6G için Tarih Verdi! 5G’yi Unutun!

Dünya 5G’ye odaklanmışken Nokia’dan ilginç bir açıklama geldi. Nokia 6G ağlarının yakında kullanımda olacağını açıkladı. İşte detaylar.

LTE ile başlayan hücresel verilerdeki sıçrama önümüzdeki süreçte 5G ile lale devrini yaşayacak. Hız ve gecikme konusunda LTE’den kat ve kat daha iyi olacak olan 5G teknolojilerine henüz çoğu ülke geçiş yapmadı. Ülkemizde de hala aktif olarak en son LTE bağlantısı kullanıyor. Dünya çapında önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde yaygınlaşması beklenen 5G’yi beklerken bugün ilginç bir gelişme yaşandı. Nokia 6G ağlarının 5G’nin yerini kolayca alacağını açıkladı.

Altyapı devi Nokia, 6G ağlarının 2030 yılına kadar piyasada bulunabileceğine inanıyor. Nokia’ya göre 6G ile ilgili teknolojilerin ve standartların sertifikalandırılması 2025 gibi erken bir tarihte başlayacak. Ancak endüstrinin geçişe tam olarak hazır olması uzun zaman alacak. Yani 6G destekli telefonları yakında görsek bile bunu destekleyecek altyapı için beklememiz gerekecek.

Nokia cephesinden şimdilik 6G ağlarının ne kadar hızlı olacağı ve gecikme sürelerinin nasıl olacağı hakkında açıklama gelmedi. Kesinlikle 5G’den daha hızlı olacak olan bu yeni teknolojinin kapsama alanı bakımından da selefinden iyi olması bekleniyor. Dünya 5G’ye odaklanmışken Nokia’dan 6G hakkında açıklamaların gelmesi şimdilik yersiz olarak gösteriliyor.

6G

6G

5G ağlarının yaygınlaşması ve tam verimli olarak kullanılması için daha 3-4 yıla ihtiyaç var. 5G oturduktan sonra uzun bir süre 6G hakkında bir beklenti olmayacaktır. Özellikle bulut tabanlı servisler için bir nimet olacak olan 5G bakalım Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.