Akıllı Telefon Mayıs 26, 2022 7:30

TRT Bandrol Vergisi Artırıldı! Telefon, Bilgisayar, Saat ve Tabletlere Zam Yolda

TRT Bandrol Vergisi Artırıldı! Telefon, Bilgisayar, Saat ve Tabletlere Zam Yolda

TRT Bandrol Vergisi pek çok elektronik üründe artırıldı. Bu gelişme sonrası telefon, tablet, saat ve bilgisayarlara zam bekleniyor.

25 Mayıs tarihi itibariyle yayınlanan Resmi Gazete’ye göre bazı elektronik aletler için uygulanan TRT Bandrol Vergisi artırıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bandrole tabi eşyanın cins ve gümrük tarife istatistik pozisyonlarının (GTİP) yer aldığı liste değiştirildi.

Bu kategoriye giren cihazlar için yayınlanan listeye göre, ilave bir yazılım veya donanım desteği olsun veya olmasın doğrudan, internet üzerinden veya başka bir yolla her türlü görsel veya işitsel yayınları alabilen cihazların bandrol oranları yenilendi. Yeni artışlar şu şekilde:

Akıllı telefon fiyatları

TRT Bandrol Vergisi Artırıldı!

Bazı elektronik aletlerde gerçekleşen vergi artışı şu şekilde:

  • Cep telefonları: Yüzde 10’dan 12’ye
  • Akıllı saatler: Yüzde 8’den 14’e
  • Bilgisayar ve tabletler: Yüzde 2’den 4’e
  • Kamera, Radyo: Yüzde 16 (Sabit)
  • Üzerinde görsel ya da işitsel yayın alabilen cihazlar bulunan taşıtlar: Yüzde 0,1 ila 04’ten yüzde 0,2 ila 0,8’e
  • Uydu alıcıları, set üstü TV kutuları: Yüzde 10’dan 12’ye
  • Diğer cihazlar ( Navigasyon, radyolu kulaklık, radyo-tv eklentili kalem, banyo tertibatı, koşu bandı vs): Yüzde 8’den 14’e

Malumunuz elektrik faturalarından TRT’ye pay aktarılması uzun yıllardan beridir sürdürülen bir tartışma konusuydu. Faturalardan alınan TRT payı geçtiğimiz aylarda kaldırıldı. Mevcut TRT bandrol vergilerindeki artışla birlikte TRT’nin bu noktadaki kayıpları telefi edilmiş olacak. Hem yeni vergiler hem de döviz kurundaki artışla birlikte özellikle akıllı telefon fiyatları pek çok kişi için ulaşılması güç bir noktaya doğru ilerliyor.

Dolar 16 Oldu! Telefonlara Zam Kapıda!

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.