Oyun Konsolu Mayıs 26, 2022 12:51

PC için PS4 ve PS5 Emülatörü Geliştirildi

PC için PS4 ve PS5 Emülatörü Geliştirildi

Rus bir gelişticisi PS4 ve PS5 emülatörü geliştirdiğini açıkladı. PS4 ve PS5 oyunlarını PC’de oynamak yakında mümkün olabilir.

Gelişticiler zaman zaman konsol oyunlarının PC’de çalışması için emülatörler geliştiriyor. PS3, Wii U ve Nintendo Switch gibi yüksek donanım isteyen konsolların bile emülatörlerini görmüştük. Ancak bunlar genellikle konsolun ömrünü tamamlamasına yakın çıkardı. Bugün ilginç bir şekilde PC için PS4 ve PS5 emülatörü yayınlandı.

GitHub’da InoriRus olarak bilinen Rusya menşeli geliştirici Vladimir M tarafından geliştirilen emülatör şimdilik pek stabil çalışmıyor. Hatta PS5 grafikleri uygulama tarafından desteklenmiyor bile. Ancak buna rağmen PS4 oyunlarının bir bölümünü PC’de emülatör yardımı ile oynamak mümkün. Worms WMD’nin PC’de çalışan görsellerini de yayınlayan geliştirici çalışmalarına tam gaz devam ediyor.

Bu emülatör, Visual Studio ve Eclipse CDT kullanılarak oluşturulmuş. Windows 10’un 64 Bit sürümünde çalışan bu emülatörde çoklu oyuncu desteği yer almıyor. Düşük FPS’te çalışan 0.1.1.1 sürümünde sık sık çökme sorunları da yaşanıyor. Henüz yolun başında olduğunu belirten Vladimir, 1-2 yıl içerisinde muhtemelen projesinde büyük bir ilerleme kaydedecek.

PS5 Emülatörü

PS5 Emülatörü

Şimdilik bu emülatörün hangi sistemlerde çalıştığı bilinmiyor. Tahminlere göre RTX 20 ve üzeri ekran kartı talep edecek. PS4’ün oyunlarını PC’de emüle etmek için güçlü bir donanıma sahip olmanız şart. PlayStation’ın son dönemde izlediği PS4 oyunlarını PC’ye getirme politikasını göz önünde bulundurursak bu emülatöre gerek kalmayacak. God of War bile PC’ye geldiyse diğer popüler özel oyunlar da yakında PC’ye resmi olarak gelir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.