Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 25, 2022 16:56

Samsung Exynos Yonga Seti Tarih Oluyor

Samsung Exynos Yonga Seti Tarih Oluyor

Güney Koreli teknoloji devinden radikal bir karar geldi. Samsung Exynos yonga seti en az 2 yıl boyunda piyasada olmayabilir.

Uzun bir süredir Samsung’un Exynos’u terk edeceği söylentileri dolaşıyordu. Exynos 2200’de beklediğini bulamayan Samsung’un yeni planları belli olmaya başladı. Söylentilere göre Samsung Exynos yonga setlerini en az iki yıl piyasada göremeyeceğiz. Çünkü teknoloji devinin daha farklı planları var.

Aktarılan bilgilere göre Samsung yeni platform geliştirmek için Deam Platform One Team adında bir rüya takımı oluşturdu. Apple ve Google gibi kendi cihazlarında kendi yonga setlerini kullanmak isteyecek olan Samsung’un, bu projeyi en az 2 yıl boyunca geliştirmesi bekleniyor.

Söylentilere göre Galaxy S23 ve Galaxy S24 ailesinde Qualcomm’un o dönem çıkacak olan amiral gemisi Snapdragon işlemcileri kullanılacak. Galaxy S25 serisi ile birlikte 2025 yılında Samsung’dan yeni bir yapılandırma göreceğiz. Yaklaşık olarak 1000 kişiden oluşan bu ekibin geliştireceği yonga setini merakla beklediğimizi belirtelim.

Samsung Exynos 2200

Samsung Exynos’u 2 yıl göremeyeceğiz

Firmaların kendi yonga setlerini üretmesi, cihazlarının daha performanslı ve verimli çalışmasını sağlıyor. İşlemciye direkt olarak müdahale edebilen firmalar donanım ve yazılım uyumu sayesinde stabil bir deneyim sunuyor. Bunu en güzel Apple’da gördük. Google da Pixel 6 serisi ile sunduğu Google Tensor işlemcisi ile bu konuda büyük bir adım atmıştı.

AMD ile ortaklık içerisine giren Samsung’un, özellikle GPU tarafında yapacağı atılımlar merakla bekleniyor. Bakalım 2 yıl sonra mobil işlemci tarafında lider Samsung olabilecek mi?

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.