Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 22, 2022 13:48

Android 12.1 Windows 11’de Çalışmaya Başladı

Android 12.1 Windows 11’de Çalışmaya Başladı

Google’ın bazı cihazlar için yayınladığı Android 12.1 güncellemesi Windows 11’de çalışmaya başladı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Microsoft, Windows 11 güncellemesi ile Android uygulamalarını PC’lerde çalışmasını olanak sağlayarak macOS karşısında büyük bir adım atmıştı. Bir hamle daha Android 12.1 sürümü için geldi. Microsoft’un en son sürümünün bir parçası olarak Android için Windows Alt Sistemine (WSA) birkaç yeni özellik ve Android 12.1’e yükseltme eklendi.

Beta sürecine katılan Windows Insider’lar, Windows 11’de Android için Windows Alt Sistemi güncellemesini alan ilk kişiler olacak. Bu yeni sürüm 2204.400000.15.0, Android 12.1, geliştirilmiş Windows entegrasyonu ve yeni bir Windows entegrasyonu dahil olmak üzere birçok ilginç yeni özellik ve iyileştirme getiriyor. Bu iyileştirme ve yeniliklerin tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Android 12.1 ile Windows 11 güçleniyor

  • Android 12.1 desteği sunuluyor.
  • Android Ayarları için Windows Alt Sistemi uygulamasındaki isteğe bağlı tanılama verisi toplama ayarı artık varsayılan olarak kapalıdır.
  • En son Insider Preview sürümlerinde (OS Build 22621+) Android için Windows Alt Sistemi daha iyi ağ bağlantısına sahip. Böylece Android uygulamaları Windows PC’nizle aynı ağdaki cihazlara bağlanabilir. En sevdiğiniz içeriği aynı ağdaki bir hoparlörde oynatabilir veya gelişmiş ağ bağlantısı için bir Android uygulamasıyla bir güvenlik kamerası veya hatta başka bir akıllı ev cihazı kurabilirsiniz.
  • Android Ayarları için Windows Alt Sistemi, daha net ayar kategorileri, gruplandırılmış gezinme ve daha temiz bir kullanıcı deneyimi ile yenilendi.
  • Ek olarak, Windows görev çubuğu simgeleri, Android ve iOS için benzer şekilde, hangi Android uygulamalarının mikrofonu, konumu veya diğer sistem hizmetlerini kullandığını gösterir. Android uygulamaları için otomatik olarak gizlenen bir görev çubuğu da olacak. Bu, 22621 sürümüne sahip Windows 11 Insider’lar için kullanılabilir.
  • Android uygulamalarındaki kamera ve giriş cihazı desteği de optimize edilmiştir. Bunlara kamera yönü, daha iyi kaydırma tekerleği desteği, ekran klavyesi odağı ve Android yazılım klavyesi ekranı dahildir.
Android 12.1

Android 12.1

Bu yenilikler şimdilik beta sürecine dahil olan kullanıcılara sunulacak. Nihai sürümün ise yaz ayları içerisinde herkese sunulması bekleniyor. Windows 11’e sürekli yenilikler ekleyen Microsoft, şimdiye kadarki en iyi Windows deneyimini sunmayı planlıoyr.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.