Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 21, 2022 20:50

Android 11 ve Android 12 Yükselişe Geçti

Android 11 ve Android 12 Yükselişe Geçti

Google güncelleme konusunda seviye atladı diyebiliriz. Android 11 ve Android 12 kullanım oranları ile pazarı domine ediyor.

İnternet ve teknoloji devi Google, geçtiğimiz yıllarda resmi olarak Android sürümlerinin kullanım oranlarını açıklamayı durdurmuştu. iOS karşısında hezimete uğrayan Android’in her ay kullanım oranları yükselmediği için Google da rezil oluyordu. Bu yüzden Google bu konuda geri adım atmıştı. Ancak Android Studio sayesinde hala güncel Android sürümlerinin kullanım oranları öğrenilebiliyor. Son gelen bilgilere göre Android 11 ve Android 12 sürümleri yükselişe geçmiş durumda.

Açıklanan bilgilere göre bu iki Android sürümü toplamda yüzde 30’luk bir kullanıma sahip. Android 10 sürümü ise yüzde 24’lük bir kullanım ile üçüncü sırada yer alıyor. Android 11’in payının yüzde 24 seviyelerinde olduğunu belirtelim. Yani Android 12’nin hala yaygın olarak kullanılmadığı su götürmez bir gerçek. Telefon üreticileri daha Android 12’yi sunamazken 4-5 ay sonra Android 13’ün nihai sürümü çıkacak.

Güncelleme konusunda firmalar hala bir Apple seviyesinde değil. Sürekli telefon üretmek yerine güncellemeye de odaklansa, Android telefon üreticileri müşterilerini sanki daha fazla memnun edebilir.

Android 11

Android kullanım oranları

Diğer Android sürümlerinin kullanım oranlarına bakacak olursal; Android 9 yüzde 16,2, Oreo yüzde 11,6, Nougat yüzde 5, Android 6 yüzde 3,9, Lollipop, KitKat ve Jelly Bean sırasıyla yüzde 3, yüzde 1 ve yüzde 0 kullanıma sahip. Anlayacağınız eski Android sürümleri maalesef ki kullanılmıyor.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. iOS 12 yüklü iPhone’lar bile günümüzde taş gibi kullanılabiliyor. Ancak o dönem çıkan Android telefonlar çöplüğün yolunu çoktan tutmuş belki de geri dönüştürülmüş bile…

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.