Mobil Mayıs 20, 2022 11:51

Huawei AppGallery Hatası Ücretli Uygulamaları Ücretsiz Yaptı

Huawei AppGallery Hatası Ücretli Uygulamaları Ücretsiz Yaptı

Play Store’a rakip olmak için geliştirilen Huawei AppGallery mağazasında ilginç bir bug yaşandı. Ücretli uygulamalar ücretsiz indirilebildi.

Amerika’nın Huawei’ye karşı izlediği ambargo politikası Huawei AppGallery mağazasının doğmasını sağlamıştı. AppGallery, geliştiricilere sunduğu imkanlar ve Huawei cihazlarına uygulama yükleme opsiyonu sunması ile büyük beğeni toplamıştı. App Store ve Play Store’dan sonra dünyanın en büyük 3. uygulama mağazası olan AppGallery’de bugün ilginç bir hata yaşandı.

AppGallery’de listelenen ücretli uygulamaları ücretsiz olarak indirme bağlantısına izin veren bir güvenlik açığı sorunu olduğu bildirildi. Bu ilginç hata Android geliştiricisi Dylan Roussel tarafından AppGallery’nin API’sinin nasıl çalıştığını öğrenmeye çalışırken keşfedildi.

Dylan Roussel ücretli bir uygulamanın API’sinin, o uygulamanın indirilebilir URL’sini döndürdüğünü keşfetti. Roussel ayrıca, farklı uygulamalar için üç farklı API denediğini ve üç farklı API ile de uygulamaları indirip kullanabildiğini açıkladı.

Dylan, ortalığı sallayacak olan bu güvenlik açığını Şubat ayında şirkete bildirdi. Ancak ilginç bir şekilde şu ana kadar bu hata için Huawei’den bir hamle gelmediği gibi bir açıklama da gelmedi.

Huawei AppGallery

Huawei AppGallery

Huawei’nin AppGallery mağazasının API’si, ücretli uygulamalar için hiçbir koruma sağlamıyor gibi görünüyor. Bu olayın basına yansımasından sonra Huawei’nin konu ile ilgili aksiyon alması ve API’lerini kontrol etmesi bekleniyor. Geliştiriciler için oldukça kötü bir haber olan bu açığın en kısa sürede kapanmasını temenni ediyoruz. Son olarak Dylan Roussel’ın ücretli uygulamaları ücretsiz olarak nasıl indirilebileceğini paylaşmadığını belirtelim.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.