Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 19, 2022 16:18

Snapdragon 8 Gen 1 Plus Soğuk Çalışacak! Söz Verildi!

Snapdragon 8 Gen 1 Plus Soğuk Çalışacak! Söz Verildi!

Qualcomm’un yeni yonga seti Snapdragon 8 Gen 1 Plus hakkında sözler verilmeye başlandı. Yeni yonga selefine göre ısınmadan çalışacak.

Yonga seti devi Qualcomm yarın büyük bir etkinlik düzenleyece. Bu etkinlikte 2022’nin ikinci yarısında tanıtılacak amiral gemisi telefonlara güç verecek olan Snapdragon 8 Gen 1 Plus yonga setinin yanı sıra Snapdragon 7 Gen 1’in de tanıtılması bekleniyor.

Snapdragon 8 Gen 1 Plus özellikleri belli olmaya başladı

Sızıntılara göre Snapdragon 8 Gen 1+ TSMC’nin 4nm süreci ile üretilecek. Yeni yonga seti yine “1+3+4” şeklinde çekirdek dizilimine sahip olacak. Bu çekirdeklerin 3.2 GHz hızında çalışan bir adet Cortex-X2 süper çekirdek, 2.75 GHz frekansında çalışan üç adet Cortex-A710 çekirdeği ve dörtlü 2.0 GHz hızında çalışan Cortex- X2 çekirdekleri olması bekleniyor. Grafik biriminde ise Adreno 730’un kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Söylentilere göre Snapdragon 8 Gen 1+’ın selefine göre performans artışı yüzde 10 oranında artacak. Güç tüketimi ise ilginç bir şekilde yüzde 30 oranında düşecek. Bildiğiniz gibi bu yonganın selefi çok ısındığı için eleştirilmişti. Qualcomm’dan gelen açıklamaya göre yeni yonga seti ısınmayacak. Motorola’nın yeni telefonunda ilk olarak kullanılacak bu yonga yılın ilerleyen aylarında diğer üreticiler tarafında da kullanılacak.

Snapdragon 8 Gen 1 Plus

Snapdragon 8 Gen 1+

Snapdragon 7 Gen 1 yonga setine geçecek olursak Mevcut bilgilere göre bu yonga setinin yapılandırması, 2,36 GHz’e kadar saat hızına sahip dört Cortex-A710 çekirdeği ve 1.8 GHz’e kadar frekansa sahip dört Cortex-A510 çekirdeği içerecek. Grafik biriminde ise Adreno 662 kullanılacak. Snapdragon 7 Gen 1’in şimdilik nasıl bir performans ve verimlilik artışı sunacağı bilinmiyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.