Qualcomm Mayıs 19, 2022 20:51

Qualcomm ile MediaTek Savaşı Kızışıyor

Qualcomm ile MediaTek Savaşı Kızışıyor

Donanım devleri Qualcomm ile MediaTek arasındaki rekabet kızışmaya başladı. Peki, hangi yonga seti daha popüler? İşte son araştırmalar.

Mobil yonga seti savaşında lider olan Qualcomm, MediaTek’in Dimensity atağı sonrasında kan kaybetmeye başladı. Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinde yaşanan ısınma sorunları da işin tuzu biberi oldu. Amiral gemisi segmentinde işlemciler de üretmeye başlayan MediaTek, rakibinden tahtı almak için emin adımlar ile ilerlemeye başladı.

Araştırmaları ile ünlü Counterpoint analistleri, 2022’nin ilk çeyreğinde Android telefon pazarının analizi ile karşımıza çıktı. Bu sefer analistlerin odağında işlemciler vardı. Yapılan araştırmalarda pazarın tamamında MediaTek yüzde 44 payla lider olmayı başardı. Qualcomm ise yüzde 35 paya sahip olarak rakibinin gerisinde kaldı.

Ancak Premium segmente çıkıldığında pazar payının yüzde 73’ü Qualcomm’a ait. Bu Dimensity 9000 serisi yonga setine sahip telefonların azlığından kaynaklanıyor. MediaTek, gözünü üst segmente diktiği an Qualcomm’un pazar payı erimeye başlayacak.

Yayınlanan analiz grafiğinden de görebileceğiniz gibi, 300 dolar ve üzeri tüm segmentlere Qualcomm’un yonga setleri üstünlüğünü gösteriyor. Qualcomm’un bu segmentteki payı yaklaşık olarak yüzde 73 seviyesinde.

Qualcomm’un en büyük rakibi MediaTek, 100 dolar ila 299 dolar segmentlerine hakim. Listedeki sürpriz ise Unisoc yonga setleri oluyor. 100 dolar ve altı telefonlarda Unisoc yonga setleri üstünlüğünü gösteriyor. Unisco’un geçen yılki payı yüzde 20 seviyesindeydi. Ancak uygun fiyatlı telefonlara gelen Unisoc pazar payını yükseltmeyi başardı.

Qualcomm MediaTek

Qualcomm vs MediaTek

Güney Koreli Samsung’a gelince, Exynos yonga setlerinin premium segmentteki payı bir yılda yüzde 34’ten yüzde 23’e geriledi. Bunda Galaxy S22 serisinde Snapdragon 8 Gen 1 yongasının kullanılmasının büyük bir payı var. Exynos 2200 ile umduğunu bulamayan Samsung’un 2025 yılında Exynos’u sonlandıracağı ve Google gibi karşımıza kendi yeni yonga seti ile çıkacağı söyleniyor. Hatta bu yongalar sadece Galaxy S ailesine özel olabilir.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntları görebilirsiniz.