Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 18, 2022 15:49

Benzin ve Mazot Fiyatında Son Durum! Benzine Yeni Zam Yolda

Benzin ve Mazot Fiyatında Son Durum! Benzine Yeni Zam Yolda

Benzin ve mazot fiyatlarında yükseliş sürüyor. Bu geceden itibaren benzinin litre fiyatına 1 lira 3 kuruş daha zam gelmesi bekleniyor.

Rusya ve Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Brent petrolde yaşanan fiyat artışı tüm dünyada akaryakıt fiyatlarını yukarı taşıdı. Türkiye’de ise fiyat artışı artan dövizle birlikte daha fazla hissediliyor. Hem Brent petroldeki artış hem de dolardaki artış sonrası benzin ve mazot fiyatlarında neredeyse günlük zamlar gelmeye başladı.

Benzin ve Mazot Fiyatı Yükselişte

Brent petrolün varil fiyatı, şu sıralar 114 dolar seviyesinde. Doların da 16 TL seviyesine dayandığı şu günlerde benzine zamlar gelmeye devam ediyor. 15 Mayıs tarihinde benzine 1 lira 68 kuruş, LPG’ye de 40 kuruş zam yapıldı. Son dakika gelişmesine göre bu gecen itibaren benzine 1 lira 3 kuruş daha zam yapılması bekleniyor. Bu zam sonrasında benzinin litre fiyatı birçok şehirde 24 TL’yi aşmış olacak.

Bazı şehirlerdeki güncel akaryakıt fiyatlı şu şekilde:

  • İstanbul Benzin: 22,82 TL Motorin (Mazot): 22,06 TL LPG: 11,04 TL
  • Ankara Benzin: 22,93 TL Motorin (Mazot): 22,13 TL LPG: 11,23 TL
  • İzmir Benzin: 22,93 TL Motorin (Mazot): 222,18 TL LPG: 11,04 TL

Peki Brent petrol nedir ?

Dünya petrol piyasasına yön veren petroldür. Londra Brent ya da Brent Blend olarak da bilinir. Çıkaran şirket Shell tarafından “Brent Goose” ismi verilmiş olup, içeriğinde %0,37 oranında sülfür bulunur ve bu da Brent Petrol’ün işlenmesi daha kolay olan “tatlı petrol” sınıfında yer almasını sağlar.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.